Layout Components (8.x-1.31-beta2) - en to id translation catalogue (74 entries)

en: Title
id: Judul

en: Item
id: Barang

en: Groups
id: Grup-grup

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Size
id: Ukuran

en: Links
id: Tautan-tautan

en: None
id: Tiada

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Types
id: Jenis-jenis

en: Settings
id: Pengaturan

en: Default
id: Bawaan

en: Top
id: Atas

en: View
id: Lihat

en: Anchor
id: Jangkar

en: Display
id: Tampilan

en: Text
id: Teks

en: Theme
id: Tema

en: Layout
id: Tata letak

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: All
id: Semua

en: Bottom
id: Dasar

en: Off
id: Matikan

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Custom
id: Tersuai

en: Fields
id: Bidang isian

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Maximum
id: Maksimum

en: Medium
id: Sedang

en: General
id: Umum

en: Align
id: Ratakan

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Text color
id: Warna teks

en: Basic
id: Dasar

en: Color
id: Warna

en: Full
id: Penuh

en: Manual
id: Petunjuk

en: Font size
id: Ukuran Font

en: Configure block
id: Konfigurasi blok

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Red
id: Merah

en: Slow
id: Pelan

en: Fast
id: Cepat

en: Reference
id: Referensi

en: Style
id: Gaya

en: Max
id: Maks

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: Orange
id: Oranye

en: Change layout
id: Ubah tata letak

en: About
id: Tentang

en: Column
id: Kolom

en: Styles
id: Gaya

en: Interface
id: Antarmuka

en: %name must be a number.
id: %name harus bernilai angka.

en: Structure
id: Struktur

en: Long text
id: Teks panjang

en: Remove block
id: Hapus blok

en: %name is not a valid number.
id: %name bukan nomor valid.

en: Clipboard
id: Klipbor

en: %name must be higher than or equal to %min.
id: %name harus lebih tinggi atau sama dengan %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
id: %name harus lebih rendah atau sama dengan %max.

en: Large (480×480)
id: Besar (480x480)

en: Medium (220×220)
id: Sedang (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
id: Mini (100x100)
