Layout Components (8.x-1.31-beta2) - en to uk translation catalogue (119 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Item
uk: Елемент

en: Groups
uk: Групи

en: Type
uk: Тип

en: Description
uk: Опис

en: Disable
uk: Вимкнути

en: On
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Size
uk: Розмір

en: Links
uk: Посилання

en: None
uk: Немає

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Types
uk: Типи

en: Settings
uk: Налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Default
uk: Базово

en: Background
uk: Тло

en: Top
uk: Зверху

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Section
uk: Розділ

en: Anchor
uk: Прив'язка

en: Display
uk: Показ

en: Text
uk: Текст

en: Theme
uk: Тема

en: Layout
uk: Макет

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: All
uk: Все

en: Bottom
uk: Знизу

en: Off
uk: Вимкнено

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Custom
uk: Власний

en: Fields
uk: Поля

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Maximum
uk: Максимум

en: Range
uk: Діапазон

en: Medium
uk: Середній

en: General
uk: Загальне

en: Colors
uk: Кольори

en: Border
uk: Рамка

en: Align
uk: Вирівнювання

en: Background color
uk: Колір тла

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Basic
uk: Основні

en: Color
uk: Колір

en: Folder
uk: Тека

en: Full
uk: Повністю

en: Manual
uk: Вручну

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Configure block
uk: Налаштувати блок

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Red
uk: Червоний

en: Slow
uk: Повільно

en: Fast
uk: Швидко

en: Reference
uk: Посилання

en: Video
uk: Відео

en: Style
uk: Стиль

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: Max
uk: Мах

en: Purple
uk: Пурпуровий

en: Node reference
uk: Посилання на матеріал

en: Minimum
uk: Мінімум

en: Green
uk: Зелений

en: Blue
uk: Синій

en: Classes
uk: Класи

en: Misc
uk: Інше

en: Orange
uk: Помаранчевий

en: Auto
uk: Авто

en: Change layout
uk: Змінити макет

en: Border color
uk: Колір рамки

en: Title color
uk: Колір заголовка

en: Radius
uk: Радіус

en: About
uk: Про модуль

en: Column
uk: Колонка

en: Regions
uk: Області

en: Step
uk: Крок

en: Opacity
uk: Непрозорість

en: Ratio
uk: Співвідношення

en: Add new block
uk: Додати новий блок

en: Border size
uk: Розмір рамки

en: Pause
uk: Призупинити

en: Play
uk: Відтворити

en: Styles
uk: Стилі

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Animate
uk: Анімація

en: Configure column
uk: Налаштувати колонку

en: Entity Type
uk: Тип сутності

en: %name must be a number.
uk: %name повинен бути числом.

en: Structure
uk: Структура

en: Title type
uk: Тип заголовка

en: Select field
uk: Оберіть поле

en: Long text
uk: Довгий текст

en: Edit @title
uk: Редагувати @title

en: Group @group
uk: Група @group

en: Remove block
uk: Видалити блок

en: Copy to clipboard
uk: Скопіювати у буфер

en: Video URL
uk: URL відео

en: Spacing
uk: Інтервал

en: Additional classes
uk: Додаткові класи

en: Margin Top
uk: Верхня межа

en: Margin Bottom
uk: Нижня межа

en: Video type
uk: Тип відео

en: %name is not a valid number.
uk: %name не є припустимим числом.

en: Clipboard
uk: Буфер обміну

en: Slider Length
uk: Довжина повзунка

en: %name must be higher than or equal to %min.
uk: %name має перевищувати чи дорівнювати %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
uk: %name має не перевищувати чи дорівнювати %max.

en: Large (480×480)
uk: Великий (480×480)

en: Medium (220×220)
uk: Середній (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
uk: Мініатюра (100×100)

en: @entity being viewed
uk: Сутність @entity переглядається

en: Choose a layout for this section
uk: Оберіть макет для цієї секції

en: Media Library thumbnail (220×220)
uk: Ескіз медіатеки (220×220)
