Layout builder default blocks (1.0.4) - en to hi translation catalogue (27 entries)

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Description
hi: उल्लेख

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Weight
hi: मान

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Desc
hi: अवरोही

en: Position
hi: स्थान

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Apply
hi: लागू करें

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: Block type
hi: ब्लॉक प्रकार

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Block types
hi: ब्लॉक प्रकार के

en: Find and manage custom blocks.
hi: कस्टम ब्लॉक ढूंढें और प्रबंधित करें।
