Layout builder default blocks (1.0.4) - en to pt translation catalogue (34 entries)

en: Operations
pt: Operações

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Ativado

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Updated
pt: Atualizado

en: Page
pt: Página

en: Vocabulary ID
pt: Vocabulário ID

en: Position
pt: Posição

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Enabled filters
pt: Filtros ativos

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Apply
pt: Aplicar

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Block type
pt: Tipo Bloco

en: Filter settings
pt: Definições dos filtros

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Master
pt: Principal

en: Block types
pt: Tipos de Blocos

en: Plugin ID
pt: ID do plugin

en: Staged
pt: Em espera

en: Find and manage custom blocks.
pt: Encontrar e gerir blocos personalizados.

en: Block type settings
pt: Definições de tipo de bloco
