Lightweight Directory Access Protocol (8.x-4.6) - en to pt translation catalogue (59 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Groups
pt: Grupos

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Servers
pt: Servidores

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Monthly
pt: Por mês

en: None
pt: Nenhum

en: Test
pt: Testar

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: User settings
pt: Definições de utilizador

en: Filter
pt: Filtro

en: N/A
pt: N/D

en: Method
pt: Método

en: Attributes
pt: Atributos

en: Users
pt: Utilizadores

en: redirect
pt: redirecionamento

en: Email attribute
pt: Atributo de Email

en: Authentication mode
pt: Modo de autenticação

en: DN for non-anonymous search
pt: DN para pesquisas não anónimas

en: Password for non-anonymous search
pt: Senha para pesquisas não anónimas

en: Add Server
pt: Adicionar Servidor

en: Edit Server
pt: Editar Servidor

en: Encryption
pt: Encriptação

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Query
pt: Consulta

en: Missing
pt: Em falta

en: Authentication
pt: Autenticação

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: Sorry, unrecognized username or password.
pt: Desculpe, nome de utilizador ou palavra-passe não reconhecidos.

en: Server address
pt: Endereço de servidor

en: Timeout
pt: Tempo esgotado

en: Index
pt: Índice

en: Server
pt: Servidor

en: Available
pt: Disponível

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Account
pt: Conta

en: Another user already exists in the system with the same login name. You should contact the system administrator in order to solve this conflict.
pt: Já existe outro utilizador no sistema com o mesmo nome de início de sessão. Deve contactar o administrador do sistema para resolver este conflito.

en: LDAP Authentication
pt: Autenticação LDAP

en: About
pt: Sobre

en: Debugging
pt: Depuração

en: Attribute name
pt: Nome do atributo

en: Field: @label
pt: Campo: @label

en: Email Template
pt: Template de Email

en: Test Server
pt: Servidor de teste

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
pt: A sua senha atual está em falta ou é incorrecta; é necessário alterar %name.

en: Authentication name
pt: Nome de autenticação

en: Server ID
pt: ID de Servidor

en: (no issue)
pt: (sem problema)

en: You are missing a critical dependency, you should install via Composer which provides it.
pt: Está em falta uma dependência crítica, deve instalar via Composer que a fornece.
