Leaflet countries (8.x-1.0-beta2) - en to hu translation catalogue (12 entries)

en: Countries
hu: Országok

en: Country code
hu: Országkód

en: Data Source
hu: Adatforrás

en: Title Field
hu: Cím mező

en: Choose the field which will appear as a title on tooltips.
hu: Az eszköztippek címeként megjelenő mező kiválasztása.

en: Description Field
hu: Leírás mező

en: View mode
hu: Nézetmód

en: @name field is required.
hu: @name mező szükséges.

en: Choose the field or rendering method which will appear as a description on tooltips or popups.
hu: Az eszköztippek vagy felbukkanó ablakok leírásaként használt mező vagy megjelenítési metódus kiválasztása.

en: View modes are ways of displaying entities.
hu: A nézetmódok entitások megjelenítésének különböző lehetséges módjai.

en: Row @row requires the data source to be configured.
hu: @row sor megköveteli az adatforrás beállítását.

en: Rendered @entity entity
hu: Megjelenített @entity entitás
