Legal (4.0.0-beta1) - en to ja translation catalogue (43 entries)

en: Content
ja: コンテンツ

en: Confirm
ja: 確認

en: Language
ja: 言語

en: Version
ja: バージョン

en: Login
ja: ログイン

en: Date
ja: 日付

en: Legal
ja: 利用許諾

en: Display Terms and Conditions statement on the registration page.
ja: ユーザ登録ページに利用許諾を表示します。

en: Terms and Conditions
ja: 利用許諾

en: Terms and Conditions of Use
ja: 利用許諾

en: Terms & Conditions
ja: 利用許諾

en: <strong>Accept</strong> Terms & Conditions of Use
ja: 利用!termsに<strong>同意</strong>

en: Your Terms & Conditions
ja: あなたの利用許諾

en: Display Style
ja: 表示形式

en: Scroll Box
ja: スクロールボックス

en: Scroll Box (CSS)
ja: スクロールボックス(CSS)

en: HTML Text
ja: HTMLテキスト

en: Additional Checkboxes
ja: 追加のチェックボックス

en: Each field will be shown as a checkbox which the user must tick to register.
ja: 各フィールドはユーザーが登録するにあたりチェックが必須となるチェックボックスとして表示されます。

en: Label
ja: ラベル

en: Explain Changes
ja: 変更点の説明

en: Explain what changes were made to the T&C since the last version. This will only be shown to users who accepted a previous version. Each line will automatically be shown as a bullet point.
ja: 最終版の利用許諾における旧版との変更点を説明します。これは旧版で同意したユーザーにのみ表示されます。各行が自動的に箇条書きで表示されます。

en: Changes
ja: 変更

en: Preview
ja: プレビュー

en: Terms & Conditions have been saved.
ja: 利用許諾は保存されました。

en: Changes List
ja: 変更点一覧

en: Changes to the Terms & Conditions since last accepted:
ja: 利用許諾の最終版での変更点:

en: Link target
ja: リンク先

en: Format
ja: フォーマット

en: User
ja: ユーザー

en: Configure
ja: 設定

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Created
ja: 作成

en: New window
ja: 新しいウィンドウ

en: English
ja: 英語

en: Accepted
ja: 承認済み

en: Languages
ja: 言語

en: Revision
ja: リビジョン

en: Language code
ja: 言語コード

en: Page Link
ja: ページへのリンク

en: %name accepted T&C version %tc_id.
ja: %nameは%tc_id版の利用許諾に同意しました。

en: Registration
ja: 登録

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
ja: ワンタイムログインリンクを使用しました。このリンクはもう使用することができませんので、パスワードを設定してください。
