Library Management System (1.0.1) - en to hu translation catalogue (84 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Content
hu: Tartalom

en: Author
hu: Szerző

en: Action
hu: Művelet

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Category
hu: Kategória

en: Name
hu: Név

en: Book
hu: Könyv

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: True
hu: Igaz

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: View
hu: Megtekintés

en: Teaser
hu: Bevezető

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Add book
hu: Könyv hozzáadása

en: Issue
hu: Feladat

en: User
hu: Felhasználó

en: Created
hu: Létrehozva

en: Active
hu: Aktív

en: Date format
hu: Dátumformátum

en: Custom
hu: Egyéni

en: %time ago
hu: %time óta

en: Details
hu: Részletek

en: Price
hu: Ár

en: Desc
hu: Csökk

en: Start date
hu: Kezdődátum

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Student
hu: Diák

en: Pending
hu: Függőben

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: No results found.
hu: Nincs találat.

en: Author Name
hu: Szerző neve

en: Books
hu: Könyvek

en: No results found
hu: Nincs találat

en: Products
hu: Termékek

en: Product types
hu: Terméktípusok

en: Timezone
hu: Időzóna

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Enter the terms you wish to search for.
hu: A keresendő kifejezések megadása.

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: Publications
hu: Közlemények

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Offset
hu: Eltolás

en: About
hu: Leírás

en: Reports
hu: Jelentések

en: Time ago
hu: Ennyi ideje

en: Custom date format
hu: Egyéni dátum formátum

en: Uses
hu: Használat

en: Finished with an error.
hu: Hibával fejeződött be.

en: Time ago (with "ago" appended)
hu: Eltelt idő ("ennyi ideje:" előtaggal)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
hu: Időtartam („ideje / múlva” hozzáfűzésével)

en: - All -
hu: – Mind –

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Image field
hu: Képmező

en: All books
hu: Minden könyv

en: Book ID
hu: Könyvazonosító

en: Product attributes
hu: Terméktulajdonságok

en: View reports
hu: Kimutatások megtekintése

en: Asc
hu: Növ

en: %time hence
hu: %time óta

en: Time hence
hu: Idő múlva

en: Time hence (with "hence" appended)
hu: Idő múlva („múlva” hozzáfűzésével)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
hu: Időtartam (jövőbeli dátumok elé „–” karakter kerül)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
hu: Időtartam (múltbeli dátumok elé "-" lesz illesztve)

en: Master
hu: Mester

en: Displaying @start - @end of @total
hu: @start – @end / @total megjelenítése

en: Timezone to be used for date output.
hu: A dátum kimenethez használt időzóna.

en: - Default site/user timezone -
hu: - Alapértelmezett webhely/felhasználó időzóna -

en: Product variation types
hu: Termékvariáció típusok

en: @name format: @date
hu: @name forma: @date

en: Configure content formatting and authoring.
hu: Tartalmak formázásának és szerkesztési lehetőségeinek beállítása.

en: Manage your product attributes.
hu: Terméktulajdonságok kezelése.

en: Deleted @count content item. | Deleted @count content items.
hu[0]: @count tartalomelem törölve.
hu[1]: @count tartalomelem törölve.

en: @count content item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count content items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
hu[0]: @count tartalomelem nem lett törölve nem megfelelő jogosultságok miatt.
hu[1]: @count tartalomelem nem lett törölve nem megfelelő jogosultságok miatt.
