Library Management System (1.0.1) - en to it translation catalogue (69 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Content
it: Contenuto

en: Author
it: Autore

en: Action
it: Azione

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Category
it: Categoria

en: Name
it: Nome

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: True
it: Vero

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: Teaser
it: Anteprima

en: Notes
it: Note

en: User
it: Utente

en: Created
it: Creato

en: Active
it: Attivo

en: Date format
it: Formato data

en: Custom
it: Personalizzato

en: %time ago
it: %time fa

en: Details
it: Dettagli

en: Price
it: Prezzo

en: Desc
it: Disc

en: Start date
it: Data iniziale

en: Sort by
it: Ordina per

en: Pending
it: In sospeso

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Author Name
it: Nome dell'autore

en: Books
it: Book

en: Products
it: Prodotti

en: Product types
it: Tipi di prodotto

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Apply
it: Applica

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: Language code
it: Codice della lingua

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Offset
it: Scostamento

en: About
it: Informazioni

en: Reports
it: Resoconti

en: Time ago
it: Tempo fa

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Uses
it: Usa

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: Time ago (with "ago" appended)
it: Tempo fa (aggiungendo "fa")

en: Time span (with "ago/hence" appended)
it: Lasso temporale (con "fa/da adesso" aggiunto in coda)

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Book ID
it: ID del libro

en: Product attributes
it: Attributi del prodotto

en: %time hence
it: %time da adesso

en: Time hence
it: Tempo da adesso

en: Time hence (with "hence" appended)
it: Tempo da adesso (con "da adesso" aggiunto in coda)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date future hanno come prefisso "-")

en: Time span (past dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date passate hanno come prefisso "-")

en: Master
it: Principale

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: Timezone to be used for date output.
it: Il fuso orario da utilizzare per l'output della data.

en: - Default site/user timezone -
it: Fuso orario predefinito per il sito/utente -

en: Product variation types
it: Tipi di varianti prodotto

en: @name format: @date
it: Formato @name: @date

en: Administer and configure your Commerce store.
it: Amministra e configura il tuo negozio Commerce.
