Library Management System (1.0.1) - en to mr translation catalogue (35 entries)

en: Title
mr: शीर्षक

en: Status
mr: वर्तमानस्थिती

en: Delete
mr: मिटवा

en: Submit
mr: सुपूर्द करणे

en: Content
mr: साहित्य

en: Author
mr: लेखक

en: Action
mr: कृती

en: Yes
mr: हो

en: No
mr: नाही.

en: Edit
mr: संपादन

en: Search
mr: शोध

en: Reset
mr: पुर्ववत

en: Category
mr: वर्ग

en: Name
mr: नाव

en: Book
mr: पुस्तक

en: Taxonomy term
mr: वर्गीकरण संज्ञा

en: True
mr: सत्य

en: Default
mr: मुळस्वरुप

en: View
mr: बघा

en: Notes
mr: टिप्पणी

en: Issue
mr: मुद्दा

en: User
mr: सदस्य

en: Created
mr: प्रकाशन

en: Active
mr: सक्रिय

en: Date format
mr: तारीख आराखडा

en: %time ago
mr: %time पूर्वी

en: Price
mr: किंमत

en: Sort by
mr: क्रमवारी नुसार लावा

en: ‹ previous
mr: ‹ मागे

en: next ›
mr: पुढे ›

en: Books
mr: पुस्तके

en: Language code
mr: भाषेची संकेताक्षरं

en: « first
mr: « प्रथम

en: last »
mr: अंतिम »

en: Reports
mr: अहवाल
