Library Management System (1.0.2) - en to ja translation catalogue (48 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Content
ja: コンテンツ

en: Author
ja: 投稿者

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: Book
ja: ブック

en: View
ja: ビュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Notes
ja: ノート

en: Created
ja: 作成

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Custom
ja: カスタム

en: %time ago
ja: %time 前

en: Details
ja: 詳細

en: Price
ja: 価格

en: Start date
ja: 開始日

en: Books
ja: ブック

en: Products
ja: 商品

en: Product types
ja: 商品タイプ

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Enter the terms you wish to search for.
ja: 検索したいキーワードを入力してください。

en: Language code
ja: 言語コード

en: About
ja: アバウト

en: Reports
ja: レポート

en: Time ago
ja: 現在からの時間

en: Publication
ja: 公表

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Uses
ja: 機能

en: Time ago (with "ago" appended)
ja: 現在からの時間（「～前」を付加）

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ja: 経過時間（「～前 / ～後」を付加）

en: Book ID
ja: ブックID

en: Product attributes
ja: 商品属性

en: %time hence
ja: %time 後

en: Time hence
ja: 経過時間

en: Time hence (with "hence" appended)
ja: 経過時間 ("経過"を追加)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
ja: 経過時間（未来の日時には前に "-" を付加）

en: Time span (past dates have "-" prepended)
ja: 経過時間（過去の日時には前に "-" を付加）

en: Timezone to be used for date output.
ja: 日時の出力に使用するタイムゾーン。

en: - Default site/user timezone -
ja: - デフォルトのサイト・ユーザータイムゾーン -

en: Product variation types
ja: 商品バリエーションタイプ

en: @name format: @date
ja: @name フォーマット: @date

en: Configure content formatting and authoring.
ja: コンテンツのフォーマットと作成の設定をします。

en: Manage your product attributes.
ja: 商品属性を管理します。

en: Book Author
ja: 本の著者
