Library Management System (1.0.3) - en to nl translation catalogue (61 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Content
nl: Inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: Edit
nl: Bewerken

en: Search
nl: Zoeken

en: Category
nl: Categorie

en: Name
nl: Naam

en: Book
nl: Boek

en: View
nl: Weergeven

en: Notes
nl: Notities

en: Add book
nl: Boek toevoegen

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Custom
nl: Aangepast

en: %time ago
nl: %time geleden

en: Price
nl: Prijs

en: Start date
nl: Begindatum

en: Books
nl: Boeken

en: Products
nl: Producten

en: Product types
nl: Producttypes

en: Due date
nl: Vervaldag

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Enter the terms you wish to search for.
nl: Geef de woorden op waarnaar u wilt zoeken.

en: Language code
nl: Taalcode

en: Publications
nl: Publicaties

en: Add publication
nl: Publicatie toevoegen

en: About
nl: Over

en: Reports
nl: Rapporten

en: Time ago
nl: Tijd geleden

en: Publication
nl: Publicatie

en: Custom date format
nl: Aangepaste datumnotatie

en: Uses
nl: Gebruikt

en: Finished with an error.
nl: Beëindigd met een fout.

en: Time ago (with "ago" appended)
nl: Tijd geleden (met 'geleden' toegevoegd)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
nl: Tijdsduur (met 'geleden/over' toegevoegd)

en: Image field
nl: Afbeeldingsveld

en: Import users
nl: Gebruikers importeren

en: Book ID
nl: Book-ID

en: Product attributes
nl: Productattributen

en: View reports
nl: Rapportages bekijken

en: %time hence
nl: over %time

en: Time hence
nl: Resterende tijd

en: Time hence (with "hence" appended)
nl: Resterende tijd (voorafgegaan door 'over')

en: Time span (future dates have "-" prepended)
nl: Tijdsduur (datums in de toekomst worden voorafgegaan door '-')

en: Time span (past dates have "-" prepended)
nl: Tijdsduur (datums in het verleden worden voorafgegaan door '-')

en: Delete form
nl: Formulier verwijderen

en: Timezone to be used for date output.
nl: Te gebruiken tijdzone voor datumweergave.

en: - Default site/user timezone -
nl: - Standaardtijdzone van site/gebruiker -

en: Product variation types
nl: Productvariatietypes

en: @name format: @date
nl: notatie @name: @date

en: Manage your products.
nl: Producten beheren.

en: Configure content formatting and authoring.
nl: Stel de tekstweergave en beheer van inhoud in.

en: Manage your product attributes.
nl: Producteigenschappen beheren.

en: Administer and configure your Commerce store.
nl: Winkel beheren en instellen.

en: Manage fields, form and display settings for your products.
nl: Velden, formulier- en weergaveinstellingen voor producten beheren.

en: Manage fields, form and display settings for your product variations.
nl: Velden, formulier- en weergaveinstellingen voor productvariaties beheren.

en: Deleted @count content item. | Deleted @count content items.
nl[0]: @count inhoudsitem verwijderd.
nl[1]: @count inhoudsitems verwijderd.

en: @count content item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count content items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
nl[0]: @count inhoudsitem is niet verwijderd omdat u niet de juiste toegangsrechten hebt.
nl[1]: @count inhoudsitems zijn niet verwijderd omdat u niet de juiste toegangsrechten hebt.

en: If "Custom", see <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
nl: Zie bij 'Aangepast' de <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">PHP documentatie</a> voor datum-opmaak. Vul in andere gevallen het aantal te tonen verschillende tijdseenheden in (standaard 2).
