Library Management System (1.0.3) - en to oc translation catalogue (38 entries)

en: Title
oc: Títol

en: Delete
oc: Suprimir

en: Submit
oc: Sometre

en: Content
oc: Contengut

en: Author
oc: Autor

en: Edit
oc: Modificar

en: Search
oc: Recercar

en: Category
oc: Categoria

en: Name
oc: Nom

en: Book
oc: Libre

en: View
oc: Veire

en: Teaser
oc: Acròcha

en: Notes
oc: Nòtas

en: Created
oc: Creat(ada)

en: Date format
oc: Format de data

en: Custom
oc: Personalizat

en: %time ago
oc: I a %time

en: Details
oc: Detalhs

en: Start date
oc: Data de començament

en: Student
oc: Estudiant

en: Books
oc: Libres

en: Timezone
oc: Fus orari

en: Enter the terms you wish to search for.
oc: Indicar los tèrmes de recercar

en: Language code
oc: Còde de la lenga

en: About
oc: A prepaus

en: Reports
oc: Rapòrts

en: Time ago
oc: Il y a

en: Custom date format
oc: Format de data personalizat

en: Uses
oc: Usatges

en: Finished with an error.
oc: Acabat amb error

en: Time ago (with "ago" appended)
oc: Temps relatiu (amb "il y a" apondut)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
oc: Durada (amb "il y a/dans" apondut)

en: UUID
oc: Identificant universal unic (UUID)

en: %time hence
oc: Dins %time

en: Time hence
oc: Temps relatiu

en: Time hence (with "hence" appended)
oc: Temps relatiu (amb "d'ici/dans" apondut)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
oc: Durada (las datas venentas an un "-" en prefix)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
oc: Durada (las datas passadas an un "-" en prefix)
