Library Management System (1.0.1) - en to hi translation catalogue (52 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Content
hi: सामग्री

en: Author
hi: लेखक

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Category
hi: वर्ग

en: Name
hi: नाम

en: Book
hi: बुक

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: True
hi: सही

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: View
hi: देखें

en: Teaser
hi: टीज़र

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Created
hi: निर्मित

en: Active
hi: सक्रिय

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Custom
hi: मनपसंद

en: %time ago
hi: %time पहले

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Desc
hi: अवरोही

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Author Name
hi: लेखक का नाम

en: Books
hi: किताबें

en: No results found
hi: कोई परिणाम नहीं मिले

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Apply
hi: लागू करें

en: Enter the terms you wish to search for.
hi: आप जिसकी खोज करना चाहते हैं वह शब्द दर्ज करें .

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: About
hi: के बारे में

en: Reports
hi: रपट

en: Time ago
hi: पहले समय

en: Custom date format
hi: अपने अनुसार तिथि प्रारूप

en: Uses
hi: उपयोग

en: - All -
hi: -सभी-

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Book ID
hi: पुस्तक आईडी

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: @name format: @date
hi: @name प्रारूप: @date
