Lightning (8.x-2.13) - en to fa translation catalogue (52 entries)

en: Body
fa: بدنه

en: Content
fa: محتوا

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Enabled
fa: فعال

en: On
fa: روشن

en: File
fa: فایل

en: Reset
fa: بازنشانی

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Image
fa: تصویر

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Help
fa: راهنما

en: Core
fa: هسته

en: Layout
fa: آرایش

en: Upload
fa: بارگذاری

en: All
fa: همه

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Page
fa: صفحه

en: Embedded
fa: جایگذاری شده

en: Database
fa: پایگاه داده

en: Off
fa: خاموش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Desc
fa: نزولی

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: File Upload
fa: بارگذاری فایل

en: Video
fa: ویدیو

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Document
fa: سند

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Apply
fa: تایید

en: Permission
fa: مجوز

en: Administrator
fa: مدیر

en: Main navigation
fa: منوی اصلی

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Powered by Drupal
fa: قدرت گرفته از دروپال

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Site branding
fa: برند سایت

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: User account menu
fa: منوی حساب کاربری

en: Basic block
fa: بلوک پایه

en: A basic block contains a title and a body.
fa: یک بلوک پایه شامل یک عنوان و بدنه است.
