Lightning (8.x-2.15) - en to nl translation catalogue (59 entries)

en: Body
nl: Inhoud

en: Content
nl: Inhoud

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: On
nl: Aan

en: File
nl: Bestand

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: - None -
nl: - Geen -

en: Image
nl: Afbeelding

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Core
nl: Kern

en: Layout
nl: Lay-out

en: Upload
nl: Uploaden

en: All
nl: Alle

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Page
nl: Pagina

en: Embedded
nl: Ingebed

en: Off
nl: Uit

en: Roles
nl: Rollen

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Desc
nl: Aflopend

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: File Upload
nl: Bestandsupload

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Landing page
nl: Landingspagina

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Meta tags
nl: Metatags

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Internal
nl: Interne

en: Submit button text
nl: Tekst voor verzendknop

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Powered by Drupal
nl: Gebouwd met Drupal

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Moderation state
nl: Moderatiestatus

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Moderation history
nl: Moderatiehistorie

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Media browser
nl: Mediabrowser

en: Footer menu
nl: Footer-menu

en: Asc
nl: Oplopend

en: Moderation History
nl: Moderatiehistorie

en: A boolean indicating whether the node is published.
nl: Een binaire waarde die aangeeft of de node is gepubliceerd.

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Basic block
nl: Standaardblok

en: A basic block contains a title and a body.
nl: Een standaardblok bevat een titel en een berichttekst.
