Lightning (8.x-2.16) - en to id translation catalogue (51 entries)

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Enabled
id: Aktif

en: On
id: Pada

en: - None -
id: - Tiada -

en: Image
id: Gambar

en: Preview
id: Pratinjau

en: Help
id: Bantuan

en: Layout
id: Tata letak

en: Upload
id: Unggah

en: All
id: Semua

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Roles
id: Peran

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: User login
id: Login pengguna

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: File Upload
id: Unggah berkas

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Document
id: Dokumen

en: Tabs
id: Tab

en: Apply
id: Terapkan

en: Permission
id: Kewenangan

en: Image Browser
id: Peramban Citra

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Submit button text
id: Teks tombol kirim

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: Library
id: Pustaka

en: Status messages
id: Pesan status

en: Moderation state
id: Status moderasi

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Media browser
id: Browser media

en: Video URL
id: URL video

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: Media Image
id: Gambar Media

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.
