Lightning (8.x-2.17) - en to da translation catalogue (54 entries)

en: Body
da: Brødtekst

en: Content
da: Indhold

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enabled
da: Aktiveret

en: On
da: Tilsluttet

en: File
da: Fil

en: Reset
da: Gendan

en: - None -
da: - Ingen -

en: Image
da: Billede

en: Preview
da: Gennemse

en: Help
da: Hjælp

en: Core
da: Kerne

en: All
da: Alle

en: Page title
da: Sidetitel

en: Page
da: Side

en: Embedded
da: Indlejret

en: Off
da: Afbrudt

en: Roles
da: Roller

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Desc
da: Faldende

en: User login
da: Log ind

en: Sort by
da: Sortér efter

en: File Upload
da: Fil upload

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Document
da: Dokument

en: Tabs
da: Faner

en: Apply
da: Udfør

en: Permission
da: Tilladelse

en: Image Browser
da: Billedvælger

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Meta tags
da: Meta-tags

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Internal
da: Internt

en: Submit button text
da: Tekst på indsend-knap

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Powered by Drupal
da: Drives af Drupal

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Library
da: Bibliotek

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Moderation state
da: Godkendelsestilstand

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Media browser
da: Mediebrowser

en: Footer menu
da: Footer-menu

en: Asc
da: Stigende

en: A boolean indicating whether the node is published.
da: En boolsk værdi som angiver hvorvidt indholdselementets er udgivet.

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.
