Lightning (8.x-2.18) - en to ar translation catalogue (61 entries)

en: Body
ar: المتن

en: Content
ar: المحتوى

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Enabled
ar: مفعل

en: On
ar: في

en: Version
ar: النسخة

en: File
ar: ملف

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Image
ar: الصورة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Preview
ar: معاينة

en: Help
ar: مساعدة

en: Layout
ar: تخطيط

en: Upload
ar: رفع

en: Continue
ar: متابعة

en: All
ar: الكل

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Page
ar: الصفحة

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Off
ar: إيقاف

en: Roles
ar: الأدوار

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Advanced
ar: متقدم

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Media
ar: ميديا

en: Desc
ar: تنازلي

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Destination
ar: الوجهة

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: File Upload
ar: تحميل الملف

en: Video
ar: فيديو

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Document
ar: وثيقة

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Apply
ar: تطبيق

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Administrator
ar: مدير

en: Main navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Submit button text
ar: نص زر الإرسال

en: Publishing status
ar: حالة النشر

en: Powered by Drupal
ar: يستخدم دروبال

en: Breadcrumbs
ar: مسار التنقّل

en: Status messages
ar: رسائل الحالة

en: Moderation state
ar: حالة الإشراف

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Video URL
ar: رابط الفيديو (URL)

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Media Image
ar: صورة الوسائط

en: Site branding
ar: العلامة التجارية للموقع

en: Primary admin actions
ar: الإجراءات الإدارية الرئيسية

en: User account menu
ar: قائمة حساب المستخدم

en: Basic block
ar: صندوق أساسي

en: A basic block contains a title and a body.
ar: الصندوق الأساسي يحتوي على عنوان ومتن.
