Lightning (8.x-2.25) - en to ja translation catalogue (67 entries)

en: Body
ja: 本文

en: Content
ja: コンテンツ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Enabled
ja: 有効

en: On
ja: オン

en: Version
ja: バージョン

en: File
ja: ファイル

en: - None -
ja: - なし -

en: Image
ja: 画像

en: Settings
ja: 設定

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Upload
ja: アップロード

en: Continue
ja: 継続

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Embedded
ja: 埋め込み

en: Database
ja: データベース

en: Off
ja: オフ

en: Roles
ja: 役割

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Advanced
ja: 高度

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Destination
ja: 行き先

en: File Upload
ja: ファイルアップロード

en: Video
ja: ビデオ

en: Permissions
ja: 権限

en: Document
ja: ドキュメント

en: Tabs
ja: タブ

en: Permission
ja: 権限

en: Administrator
ja: 管理者

en: Image Browser
ja: 画像ブラウザー

en: Landing page
ja: ランディングページ

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Meta tags
ja: メタタグ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Tweet
ja: ツイート

en: Submit button text
ja: 送信ボタンのテキスト

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Scheduler
ja: スケジューラー

en: Contact Form
ja: お問い合わせフォーム

en: Content moderation
ja: コンテンツモデレーション

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Media browser
ja: メディアブラウザー

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Content API
ja: コンテンツAPI

en: Instagram
ja: インスタグラム

en: Basic Page
ja: 基本ページ

en: Media Image
ja: メディア画像

en: A boolean indicating whether the node is published.
ja: ノードが掲載されているかどうかを表すブール値。

en: Lightning
ja: ライトニング

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Instagram post
ja: インスタグラムの投稿

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。
