Like Button (8.x-2.14) - en to fr translation catalogue (87 entries)

en: Language
fr: Langue

en: Center
fr: Centre

en: Field
fr: Champ

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Theme
fr: Thème

en: Email
fr: Courriel

en: Error
fr: Erreur

en: Demo
fr: Démo

en: Medium
fr: Moyen

en: January
fr: janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: General Settings
fr: Paramètres globaux

en: Counter
fr: Compteur

en: Site ID
fr: Identifiant du site

en: Button
fr: Bouton

en: bottom
fr: bas

en: top
fr: haut

en: left
fr: gauche

en: right
fr: droite

en: API key
fr: Clé d'API

en: Jan
fr: jan

en: Feb
fr: fév

en: Apr
fr: avr

en: Jun
fr: juin

en: Jul
fr: Juil

en: Aug
fr: Aoû

en: Oct
fr: oct

en: Nov
fr: nov

en: Dec
fr: déc

en: Alignment
fr: Alignement

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Retry
fr: Essayer à nouveau

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Texts
fr: Textes

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Reports
fr: Rapports

en: number
fr: nombre

en: Example:
fr: Exemple :

en: Sharing
fr: Partage

en: Tooltips
fr: Infobulles

en: Enable for the following content types
fr: Activer pour les types de contenus suivants

en: Not logged in
fr: Non connecté

en: Popup style
fr: Style de popup

en: Likes
fr: "J'aime"

en: Requirements:
fr: Pré-requis:

en: percent
fr: pourcent

en: Logged in
fr: Connecté

en: Select the content types for which you want to activate like button.
fr: Sélectionner les types de contenus pour lesquels vous voulez activer Like Button.

en: When will the like button be displayed?
fr: Quand le Like Button sera-t-il affiché ?

en: Style and language
fr: Style et langue

en: Appearance and behaviour
fr: Apparence et comportement

en: Votes counter is clickable
fr: Le compteur de votes est cliquable

en: PHP curl extension must be enabled.
fr: L'extension PHP Curl doit être activé

en: Synchronization interval
fr: Intervalle de synchronisation

en: If you don't see information on likes:
fr: Si vous ne voyez pas d'information sur les "J'aimes"

en: Perhaps synchronization has not been launched yet.
fr: La synchronisation n'a peut-être pas encore été lancée

en: Fill in these fields if you want information on likes to be periodically fetched from LikeBtn.com system into your database. It would allow to sort content in views by vote results using Voting API or LikeBtn field.
fr: Remplissez ces champs si vous souhaitez que des informations soient périodiquement extraites du système LikeBtn.com vers votre base de données. Cela permet de trier le contenu dans Views par résultats de vote en utilisant Voting API ou le champ LikeBtn.

en: Popup position
fr: Position du popup

en: For all
fr: Pour tous

en: Local domain
fr: Domaine local

en: Specify your website <a href="http://likebtn.com/en/#plans_pricing">plan</a>. The plan specified determines available settings.
fr: Préciser votre <a href="http://likebtn.com/en/#plans_pricing">plan</a> de site web. Le plan spécifié détermine les paramétrages disponibles.

en: Your website must be upgraded to <a href="http://likebtn.com/en/#plans_pricing" target="_blank">PRO</a> or higher on <a href="http://likebtn.com/en/#plans_pricing" target="_blank">LikeBtn.com</a>.
fr: Votre site web doit être mis à niveau vers <a href="http://likebtn.com/en/#plans_pricing" target="_blank">PRO</a> ou supérieur sur <a href="http://likebtn.com/en/#plans_pricing" target="_blank">LikeBtn.com</a>.

en: Your LikeBtn.com account email (can be found on <a href="http://likebtn.com/en/customer.php/profile/edit" target="_blank">Profile page</a>)
fr: Votre compte email LikeBtn.com (peut être trouvé sur la <a href="http://likebtn.com/en/customer.php/profile/edit" target="_blank">page de profile</a>)

en: Your website API key on LikeBtn.com (can be requested on <a href="http://likebtn.com/en/customer.php/websites" target="_blank">Websites page</a>)
fr: Votre clé d'API LikeBtn.com (peut être requise sur la <a href="http://likebtn.com/en/customer.php/websites" target="_blank">page des sites web</a>)

en: Insert HTML before
fr: Insérer du code HTML avant

en: HTML code to insert before the Like Button
fr: Code HTML à insérer avant le Like Button

en: Insert HTML after
fr: Insérer du code HTML après

en: HTML code to insert after the Like Button
fr: Code HTML à insérer après le Like Button
