Ray Enterprise Translation (11.0.3) - en to pt translation catalogue (82 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Next
pt: Seguinte

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: enabled
pt: ativo

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Group
pt: Grupo

en: disabled
pt: inativo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Language
pt: Idioma

en: Enable
pt: Ativar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Administration
pt: Administração

en: Action
pt: Ação

en: Logging
pt: Registos

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Download
pt: Descarregar

en: Login
pt: Iniciar sessão

en: Advanced options
pt: Definições avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser anulada.

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Parent
pt: Pai

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Predefinido

en: View
pt: Mostrar

en: Modules
pt: Módulos

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Error
pt: Erro

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Configuration saved.
pt: Configuração guardada.

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Locale
pt: Localização

en: Fields
pt: Campos

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Current
pt: Atual

en: Profile
pt: Perfil

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Pending
pt: Pendente

en: Source
pt: Fonte

en: Entity
pt: Entidade

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: Multilingual
pt: Multillingue

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Apply
pt: Aplicar

en: Translation
pt: Tradução

en: Debug
pt: Depuração

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Translate
pt: Traduzir

en: Not enabled
pt: Inativo

en: Source language
pt: Idioma fonte

en: Content moderation
pt: Moderação de conteúdo

en: Moderation state
pt: Estado de moderação

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome de máquina único. Pode apenas conter letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: Delete all translations
pt: Eliminar todas as traduções

en: Delete translation
pt: Eliminar tradução

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
pt: A importação da expressão "%string" foi ignorada devido à inclusão de HTML não permitido ou mal formado.

en: Delete translations
pt: Remover traduções

en: Language detection and selection
pt: Deteção e seleção de idioma

en: Simple configuration
pt: Configuração simples

en: The source language from which this translation was created.
pt: Idioma de origem a partir do qual esta tradução foi criada.

en: Content entity ID
pt: ID da entidade do conteúdo
