Lingotek Translation (3.8.0) - en to nl translation catalogue (108 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Next
nl: Volgende

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Content
nl: Inhoud

en: Group
nl: Groep

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Language
nl: Taal

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Administration
nl: Beheer

en: Action
nl: Actie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Resources
nl: Bronnen

en: Download
nl: Downloaden

en: Login
nl: Inloggen

en: Edit
nl: Bewerken

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: The configuration options have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: View
nl: Weergeven

en: Refresh
nl: Verversen

en: Region
nl: Gebied

en: Upload
nl: Uploaden

en: Error
nl: Fout

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Add content
nl: Inhoud toevoegen

en: Configuration saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Fields
nl: Velden

en: User Interface
nl: Gebruikersinterface

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Current
nl: Huidige

en: Inactive
nl: Inactief

en: Channel
nl: Kanaal

en: Profile
nl: Profiel

en: Save settings
nl: Instellingen opslaan

en: Updated date
nl: Wijzigingsdatum

en: Pending
nl: In afwachting

en: Manual
nl: Handmatig

en: Source
nl: Bron

en: Community
nl: Gebruikersgroep

en: Entity
nl: Entiteit

en: Retry
nl: Opnieuw proberen

en: Themes
nl: Thema's

en: Translations
nl: Vertalingen

en: Multilingual
nl: Meertalig

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Automatic
nl: Automatisch

en: Content Type
nl: Inhoudstype

en: Apply
nl: Toepassen

en: Translation
nl: Vertaling

en: Purchase Order
nl: Inkooporder

en: Request
nl: Verzoek

en: Profiles
nl: Profielen

en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: Execute
nl: Uitvoeren

en: Contributed modules
nl: Bijgedragen modules

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Translate
nl: Vertalen

en: Profile Name
nl: Profielnaam

en: Edit Profile
nl: Profiel bewerken

en: Delete Profile
nl: Profiel verwijderen

en: Importing
nl: Aan het importeren

en: Bundle
nl: Bundel

en: All languages
nl: Alle talen

en: Config
nl: Instellen

en: Source language
nl: Brontaal

en: In Progress
nl: In behandeling

en: Ready
nl: Gereed

en: Content moderation
nl: Inhoudmoderatie

en: Elements
nl: Elementen

en: Delete content
nl: Inhoud verwijderen

en: Edited
nl: Gewijzigd

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Translation Jobs
nl: Vertaalopdrachten

en: The profile has been deleted.
nl: Het profiel is verwijderd.

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: Een unieke systeemnaam. Kan alleen kleine letters, cijfers en onderstrepingstekens bevatten.

en: Access Token
nl: Toegangstoken

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Request translation
nl: Vertaling aanvragen

en: Get started
nl: Aan de slag

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
nl: Import van string '%string' is overgeslagen vanwege verboden of incorrecte HTML.

en: Language Code
nl: Taalcode

en: Delete translations
nl: Vertalingen verwijderen

en: Language detection and selection
nl: Taaldetectie en -selectie

en: Update URL
nl: URL voor bewerken

en: Simple configuration
nl: Eenvoudige configuratie

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
nl: De systeemnaam moet uniek zijn, en mag alleen bestaan uit kleine letters, cijfers en onderstrepingstekens. Het gereserveerde woord 'custom' is niet toegestaan.

en: The source language from which this translation was created.
nl: De brontaal van deze vertaling.

en: Delete @language translation
nl: Vertaling @language verwijderen

en: %label has been updated.
nl: %label is bijgewerkt.

en: Content entity type ID
nl: Inhoudsentiteitstype-ID

en: Content entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Toggle Actions
nl: Acties wisselen
