Lingotek Translation (8.x-2.17) - en to id translation catalogue (75 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Next
id: Selanjutnya

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: enabled
id: hidup

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Group
id: Grup

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Cancel
id: Batal

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Action
id: Tindakan

en: Logging
id: Pengelogan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Resources
id: Sumber Pustaka

en: Download
id: Unduh

en: Login
id: Masuk

en: Edit
id: Sunting

en: Weight
id: Bobot

en: Parent
id: Induk

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Refresh
id: Segarkan

en: Region
id: Wilayah

en: Upload
id: Unggah

en: Error
id: Kesalahan

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Add content
id: Tambahkan konten

en: Configuration saved.
id: Konfigurasi sudah disimpan.

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Filter
id: Saring

en: Locale
id: Lokal

en: Fields
id: Bidang isian

en: Current
id: Saat ini

en: Profile
id: Profil

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Pending
id: Tertunda

en: Manual
id: Petunjuk

en: Source
id: Sumber

en: Community
id: Komunitas

en: Entity
id: Entitas

en: Translations
id: Terjemahan

en: Multilingual
id: Multi bahasa

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Automatic
id: Otomatis

en: Content Type
id: Tipe Konten

en: Apply
id: Terapkan

en: Translation
id: Terjemahan

en: Request
id: Permintaan

en: Profiles
id: Profil

en: Extension
id: Ekstension

en: Usage
id: Penggunaan

en: Locked
id: Dikunci

en: Account
id: Keanggotaan

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Bundle
id: Bundel

en: All languages
id: Semua bahasa

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Source language
id: Sumber bahasa

en: Content moderation
id: Moderasi konten

en: Delete content
id: Hapus konten

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama mesin yang mudah dibaca. Hanya bisa berisi huruf kecil, angka, dan garis bawah.

en: Delete @language translation
id: Hapus terjemahan @language

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
id: Gunakan kode bahasa sebagai <a href=":w3ctags"> yang didefinisikan oleh W3C</a> untuk interoperabilitas. <em>Contoh: "en", "en-gb" dan "zh-hant".</em>
