Lingotek Translation (8.x-2.20) - en to ru translation catalogue (106 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Next
ru: Вперёд

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: enabled
ru: включено

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Content
ru: Содержимое

en: Group
ru: Группа

en: Actions
ru: Действия

en: disabled
ru: отключено

en: Cancel
ru: Отмена

en: Language
ru: Язык

en: Enable
ru: Включить

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Администрирование

en: Action
ru: Действие

en: Logging
ru: Журналирование

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Resources
ru: Ресурсы

en: Download
ru: Скачать

en: Login
ru: Логин

en: Edit
ru: Редактировать

en: Reset
ru: Сбросить

en: Weight
ru: Вес

en: Parent
ru: Родитель

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Import
ru: Импортировать

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Default
ru: По умолчанию

en: Refresh
ru: Обновить

en: Region
ru: Область

en: Status:
ru: Состояние:

en: Upload
ru: Закачать

en: Error
ru: Ошибка

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Add content
ru: Добавить материал

en: Configuration saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: Locale
ru: Язык

en: Fields
ru: Поля

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Current
ru: Текущий

en: Inactive
ru: Неактивно

en: Channel
ru: Канал

en: Profile
ru: Профиль

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Pending
ru: В ожидании

en: Manual
ru: Вручную

en: Source
ru: Источник

en: Community
ru: Сообщество

en: Entity
ru: Сущность

en: Translations
ru: Переводы

en: Multilingual
ru: Многоязычность

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Content Type
ru: Тип материала

en: Apply
ru: Применить

en: Translation
ru: Перевод

en: Request
ru: Запрос

en: Profiles
ru: Профили

en: Extension
ru: Расширение

en: Usage
ru: Использование

en: Cancelled
ru: Отменено

en: Execute
ru: Выполнить

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Account
ru: Учётная запись

en: Contact Email
ru: Контактный Email

en: Translate
ru: Переводы

en: Profile Name
ru: Название профиля

en: Edit Profile
ru: Редактировать профиль

en: Delete Profile
ru: Удение профиля

en: Importing
ru: Импортирование

en: Bundle
ru: Набор

en: All languages
ru: Все языки

en: Config
ru: Конфигурация

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Source language
ru: Исходный язык

en: In Progress
ru: В процессе

en: Ready
ru: Готов

en: Content moderation
ru: Модерация материалов

en: Elements
ru: Элементы

en: Delete content
ru: Удалить содержимое

en: Entity ID
ru: Идентификатор сущности

en: Preference
ru: Предпочтение

en: The profile has been deleted.
ru: Профиль был удалён.

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Уникальное машинное имя. Оно может содержать только латинские буквы нижнего регистра, цифры и символы подчёркивания.

en: Access Token
ru: Ключ доступа

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: Get started
ru: Приступая к работе

en: Delete translations
ru: Удалить переводы

en: Language detection and selection
ru: Выбор и определение языка

en: Simple configuration
ru: Простая конфигурация

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
ru: Машинное имя должно быть уникальным, содержать только буквы в нижнем регистре, цифры и символы подчёркивания. Так же нельзя использовать зарезервированное слово "custom".

en: The source language from which this translation was created.
ru: Исходный язык, с которого был осуществлён перевод.

en: Delete @language translation
ru: Удалить перевод на @language

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
ru: Для оперативной совместимости используйте языковые коды <a href=":w3ctags">заданные W3C</a>. <em>Примеры: "en", "en-gb" и "zh-hant".</em>

en: Content entity type ID
ru: ID типа сущности содержимого

en: Content entity ID
ru: ID контента

en: Upload Date
ru: Дата загрузки
