Link field Preview (8.x-1.4) - en to ro translation catalogue (48 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Content
ro: Conținut

en: Link
ro: Legătură

en: Options
ro: Opțiuni

en: Open link in new window
ro: Deschidere legătură în fereastră nouă

en: characters
ro: caractere

en: URI
ro: URL

en: About
ro: Despre

en: Uses
ro: Folosește

en: Field types
ro: Tipuri de câmp

en: Trim link text length
ro: Prescurtează lungimea textului legăturii

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
ro: Lăsați gol pentru a permite lungime nelimitată pentru textul legăturii.

en: URL only
ro: Doar URL

en: Show URL as plain text
ro: Arată URL-ul ca text simplu

en: Add rel="nofollow" to links
ro: Adaugă rel="nofollow" la legături

en: Link text trimmed to @limit characters
ro: Textul legăturii a fost prescurtat la @limit caractere

en: Link text not trimmed
ro: Textul legăturii nu a fost prescurtat

en: Show URL only as plain-text
ro: Arată URL-ul doar ca text simplu

en: Show URL only
ro: Arată doar URL-ul

en: Add rel="@rel"
ro: Adaugă rel="@rel"

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.

en: Placeholder for URL
ro: Înlocuitor pentru URL

en: Placeholder for link text
ro: Înlocuitor pentru textul legăturii

en: Maximum title length
ro: Dimensiunea maximă a titlului

en: Placeholder: @placeholder
ro: Substituent: @placeholder

en: No placeholders
ro: Fără înlocuitor

en: Title placeholder: @placeholder_title
ro: Înlocuitor de titlu: @placeholder_title

en: URL placeholder: @placeholder_url
ro: Înlocuitor URL: @placeholder_url

en: Managing and displaying link fields
ro: Gestionați și afișați câmpurile de tip legătură

en: Adding link text
ro: Adăugare de text pentru legături

en: In the field settings you can define additional link text to be <em>optional</em> or <em>required</em> in any link field.
ro: În setările pentru câmp puteți adăuga text adițional care poate fi <em>opțional</em> sau <em>obligatoriu</em> în oricare câmp de tip legătură.

en: Displaying link text
ro: Afișarea textului pentru legături

en: If link text has been submitted for a URL, then by default this link text is displayed as a link to the URL. If you want to display both the link text <em>and</em> the URL, choose the appropriate link format from the drop-down menu in the <em>Manage display</em> page. If you only want to display the URL even if link text has been submitted, choose <em>Link</em> as the format, and then change its <em>Format settings</em> to display <em>URL only</em>.
ro: Dacă un text de legătură a fost trimis pentru un URL, atunci, implicit, acest text de legătură este afișat ca legătură către URL. Dacă doriți să afișați textul de legătură <em>și</em> URL-ul de asemenea, alegeți formatul de legătură corespunzător din meniul vertical pe pagina <em>Administrare afișare</em>. Dacă doriți să afișați doar URL-ul chiar dacă a fost trims un text de legătură, alegeți <em>Link</em> (Legătură) ca și format, iar apoi scimbați <em>Setările de format</em> pentru a afișa <em>doar URL-ul</em>.

en: Adding attributes to links
ro: Adăugați atribute la legături

en: You can add attributes to links, by changing the <em>Format settings</em> in the <em>Manage display</em> page. Adding <em>rel="nofollow"</em> notifies search engines that links should not be followed.
ro: Puteți adăuga atribute legăturilor prin modificarea <em>Setărilor de format</em> pe pagina <em>Administrați afișarea</em>. Adăugarea <em>rel="nofollow"</em> notifică motoarele de căutare că legăturile nu ar trebui să fie urmărite.

en: Validating URLs
ro: Validați URL-urile

en: All links are validated after a link field is filled in. They can include anchors or query strings.
ro: Toate legăturile sunt validate după ce un câmp de legătură este completat. Pot include ancore sau șiruri de interogare.

[ctx: Validation]
en: Link data valid for link type.
ro: Datele legăturii valide pentru tipul de legătură.

[ctx: Validation]
en: Link URI can be accessed by the user.
ro: URI-ul legăturii poate fi accesat de utilizator.

en: The path '@uri' is inaccessible.
ro: Calea '@uri' este inaccesibilă.

en: The path '@uri' is invalid.
ro: Calea '@uri' nu este validă.

[ctx: Validation]
en: No dangerous external protocols
ro: Fără protocoale externe periculoase

[ctx: Validation]
en: No broken internal links
ro: Fără legături interne deteriorate

en: Setting the allowed link type
ro: Setarea tipului de legătură permis

en: In the field settings you can define the allowed link type to be <em>internal links only</em>, <em>external links only</em>, or <em>both internal and external links</em>. <em>Internal links only</em> and <em>both internal and external links</em> options enable an autocomplete widget for internal links, so a user does not have to copy or remember a URL.
ro: În setările câmpului puteți defini tipul de legătură permis să fie <em>doar legături interne</em>, <em>doar legături externe</em> sau <em>atât legături interne cât și externe</em>. Opțiunile <em>doar legături interne</em> și <em>atât legături interne cât și externe</em> activează un widget de autocompletare pentru legăturile interne, așadar un utilizator nu trebuie să copieze sau să-și amintească un URL.

en: Number of rows: @rows
ro: Numărul rândurilor: @rows

en: The Link module allows you to create fields that contain internal or external URLs and optional link text. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":link_documentation">online documentation for the Link module</a>.
ro: Modulul Link vă permite să creați câmpuri care conțin URL-uri interne sau externe și text opțional pentru legătură. Vezi paginile <a href=":field">ajutor pentru modulul Field</a> și <a href=":field_ui">ajutor pentru modulul Field UI</a> pentru informații generale despre câmpuri și cum să le creați și administrați. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":link_documentation">documentația on-line a modulului Link</a>.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the link field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ro: <em>Setările</em> și <em>afișarea</em> câmpului de tip legătură pot fi configurate separat. Vedeți pagina <a href=":field_ui">Field UI ajutor</a> pentru mai multe informații despre cum să administrați câmpurile și afișarea acestora.
