Link Selection Handler (1.0.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (18 entries)

en: Contains
pt: Contendo

en: Handler
pt: Gerenciador

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Number of results
pt: Número de resultados

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: Change handler
pt: Alterar manipulador

en: Reference type
pt: Tipo de referência

en: Reference method
pt: Método de referência

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
pt: Selecione o método usado para coletar as sugestões do autocompletar. Note que <em>Contém</em> pode causar problemas de desempenho em sites com milhares de entidades.

en: Placeholder for URL
pt: Placeholder para a URL

en: Placeholder for link text
pt: Placeholder para o texto do link

en: Autocomplete matching: @match_operator
pt: Autocompletar correspondente: @match_operator

en: Field widgets
pt: Widgets do campo

en: Entity reference selection plugin settings
pt: Configurações do plugin de seleção de referência de entidade

en: Entity reference selection handler
pt: Manipulador de seleção de referência de entidade.

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
pt: O número de sugestões que serão listadas. Use <em>0</em> para remover o limite.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
pt: Tamanho da lista de sugestões de preenchimento automático: @size
