LISSA Kickstart (8.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (33 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Development
fr: Développement

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Explanation or submission guidelines
fr: Explication ou directives pour la contribution

en: Edit
fr: Modifier

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Time
fr: Heure

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Event
fr: Évènement

en: Current
fr: Actuel

en: node
fr: nœud

en: Start
fr: Début

en: Pattern
fr: Motif

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Changed
fr: Modifié

en: Usage
fr: Utilisation

en: Timeline
fr: Chronologie

en: About
fr: À propos

en: Web services
fr: Services Web

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le type de contenu « %type » ?

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fr: Nom système incorrect. Saisir un nom différent de "%invalid".

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: The time that the node was created.
fr: L'heure à laquelle le nœud a été créé.

en: The time that the node was last edited.
fr: La date à laquelle le nœud a été modifié pour la dernière fois.

en: Pattern: @pattern
fr: Motif : @pattern
