LISSA Kickstart (8.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (32 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Development
id: Pengembangan

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Explanation or submission guidelines
id: Penjelasan atau pedoman pengiriman

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Image
id: Gambar

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Time
id: Waktu

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Event
id: Acara

en: Current
id: Saat ini

en: Start
id: Mulai

en: Pattern
id: Pola

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Changed
id: Berubah

en: Usage
id: Penggunaan

en: Timeline
id: Garis waktu

en: About
id: Tentang

en: Web services
id: Layanan web

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
id: Anda yakin ingin menghapus jenis konten %type ini?

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
id: Nama mesin yang tidak terbaca. Masukkan nama selain %invalid.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: The time that the node was last edited.
id: Waktu terakhir kali node diedit.
