Liveblog (8.x-1.1-alpha7) - en to fr translation catalogue (46 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: On
fr: Activé

en: view
fr: voir

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Settings
fr: Paramètres

en: edit
fr: modifier

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: Create
fr: Créer

en: All
fr: Tout

en: Off
fr: Désactivé

en: Published
fr: Publié

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Additional
fr: Supplément

en: Sort by
fr: Trier par

en: Key
fr: Clef

en: Post title
fr: Titre de contribution

en: Changed
fr: Modifié

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: Live
fr: En direct

en: Apply
fr: Appliquer

en: Offset
fr: Décalage

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Highlight
fr: Surligner

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Full content
fr: Contenu complet

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: App ID
fr: Identifiant (ID) de l'application

en: Master
fr: Principal

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: The username of the content author.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur du contenu.
