Living Spaces (1.0.0-alpha1) - en to cs translation catalogue (159 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Pages
cs: Stránky

en: Add space
cs: Vložit mezeru

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Content
cs: Obsah

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Private
cs: Soukromé

en: Groups
cs: Skupiny

en: Group
cs: Skupina

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: List
cs: Seznam

en: Subject
cs: Předmět

en: Actions
cs: Akce

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Public
cs: Veřejná

en: Action
cs: Akce

en: On
cs: Zapnuto

en: Tags
cs: Štítky

en: Date
cs: Datum

en: Links
cs: Odkazy

en: None
cs: Žádné

en: Number
cs: Číslo

en: - None -
cs: - Nic -

en: Hierarchy
cs: Hierarchie

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Category
cs: Kategorie

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Help
cs: Nápověda

en: Default
cs: Výchozí

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Time
cs: Čas

en: Access
cs: Přístup

en: View
cs: Zobrazit

en: Path
cs: Cesta

en: Modules
cs: Moduly

en: Notes
cs: Poznámky

en: You are not authorized to access this page.
cs: Nemáte oprávnění přistupovat na tuto stránku.

en: Picture
cs: Obrázek

en: User
cs: Uživatel

en: Email
cs: E-mail

en: User ID
cs: ID uživatele

en: Contact
cs: Kontakt

en: Created
cs: Vytvořeno

en: All
cs: Vše

en: Active
cs: Aktivní

en: Access denied
cs: Přístup byl zamítnut

en: Page title
cs: Název stránky

en: Page
cs: Stránka

en: User picture
cs: Obrázek uživatele

en: Breadcrumb
cs: Drobečková navigace

en: Off
cs: Vypnuto

en: Header
cs: Hlavička

en: To
cs: Komu

en: From
cs: Od

en: Roles
cs: Role

en: Comment
cs: Komentář

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Location
cs: Místo

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Last login
cs: Poslední přihlášení

en: Month
cs: Měsíc

en: Address
cs: Adresa

en: Desc
cs: Sestupně

en: General
cs: Obecné

en: Calendar
cs: Kalendář

en: group
cs: skupina

en: Week
cs: Týden

en: Day
cs: Den

en: Events
cs: Události

en: Start date
cs: Datum začátku

en: End date
cs: Datum konce

en: Other
cs: Jiné

en: First name
cs: Jméno

en: Last name
cs: Příjmení

en: User login
cs: Přihlášení

en: Create content
cs: Vytvořit obsah

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Template
cs: Šablona

en: Profile
cs: Profil

en: Save settings
cs: Uložit nastavení

en: Protocol
cs: Protokol

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Attachments
cs: Přílohy

en: Topic
cs: Téma

en: Your message has been sent.
cs: Vaše zpráva byla odeslána.

en: Role filter
cs: Filtr podle role

en: Blocked
cs: Zablokován

en: Changed
cs: Změněno

en: User name
cs: Uživatelské jméno

en: ‹ Previous
cs: ‹ Předchozí

en: Next ›
cs: Následující ›

en: Join
cs: Připojit se

en: Unpublished
cs: Skryto

en: Protected
cs: Chráněný

en: User status
cs: Status uživatele

en: Apply
cs: Použít

en: Select
cs: Vybrat

en: Until
cs: Dokud

en: Export data
cs: Exportovat data

en: Index
cs: Rejstřík

en: Permission
cs: Oprávnění

en: Space
cs: Mezera

en: Administrator
cs: Administrátor

en: Offset
cs: Posun

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Add @type
cs: Přidat @type

en: Entity type
cs: Typ entity

en: Firstname
cs: Jméno

en: Lastname
cs: Příjmení

en: New name
cs: Nový název

en: Dashboard
cs: Ovládací panel

en: Notify user
cs: Oznámit uživateli

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Your virtual face or picture.
cs: Váš avatar nebo profilový obrázek.

en: Breadcrumbs
cs: Drobečková navigace

en: Page bottom
cs: Dolní část stránky

en: Status messages
cs: Stavové zprávy

en: Secondary menu
cs: Sekundární menu

en: Operations links
cs: Odkazy na operace

en: Main page content
cs: Obsah hlavní stránky

en: No people available.
cs: Žádní lidé nejsou k dispozici.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
cs: Použijte tagy pro seskupení článků podle podobných témat v katergoriích

en: Highlighted
cs: Zvýrazněno

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
cs: Došlo k chybě během zpracování operace @operation s argumenty: @args

en: Bulk update
cs: Hromadná aktualizace

en: - Select a value -
cs: -Vybrat hodnotu -

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Wrapper class
cs: Obalovací třída

en: Entity types
cs: Typy entit

en: Full HTML
cs: Plné HTML

[ctx: Entity type group]
en: Content
cs: Obsah

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
cs: Ne

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
cs: Po

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
cs: Út

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
cs: St

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
cs: Čt

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
cs: Pá

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
cs: So

en: Site header
cs: Hlavička webu

en: Default comments
cs: Výchozí komentáře

en: Allows commenting on content
cs: Umožňuje komentování obsahu

en: Basic block
cs: Základní blok

en: A basic block contains a title and a body.
cs: Základní blok obsahuje nadpis a text.

en: Basic HTML
cs: Základní HTML

en: Restricted HTML
cs: Omezené HTML
