Living Spaces (1.0.0-alpha1) - en to is translation catalogue (116 entries)

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Pages
is: Síður

en: Add space
is: Bæta inn bili

en: delete
is: eyða

en: Status
is: Staða

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Content
is: Innihald

en: Username
is: Notendanafn

en: Groups
is: Hópar

en: Group
is: Hópur

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Cancel
is: Hætta við

en: Manager
is: Stjórnandi

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Public
is: Almenn

en: Action
is: Aðgerð

en: On
is: Virkjað

en: Tags
is: Efnisorð

en: Changelog
is: Breytingaskrá

en: Date
is: Dagsetning

en: Links
is: Hlekkir

en: Reset
is: Endursetja

en: None
is: Engin

en: Number
is: Númer

en: - None -
is: - Ekkert -

en: Hierarchy
is: Stigveldi

en: Parent
is: Foreldri

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Export
is: Flytja út

en: Label
is: Merking

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Update
is: Uppfæra

en: Time
is: Tími

en: Access
is: Aðgangur

en: View
is: Skoða

en: Path
is: Slóð

en: Modules
is: Einingar

en: Menu
is: Valmynd

en: Event
is: Viðburður

en: ID
is: Kenni

en: You are not authorized to access this page.
is: Þú hefur ekki leyfi til að skoða þessa síðu.

en: Picture
is: Mynd

en: User
is: Notandi

en: Email
is: Netfang

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Contact
is: Tengiliður

en: Created
is: Stofnað

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Access denied
is: Aðgangi hafnað

en: Page title
is: Titill síðu

en: Page
is: Síða

en: User picture
is: Mynd af notanda

en: Breadcrumb
is: Leiðsagnarslóð

en: Off
is: Af

en: Header
is: Haus

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Roles
is: Hlutverk

en: Comment
is: Ummæli

en: Published
is: Birt

en: Location
is: Staðsetning

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Member since
is: Meðlimur síðan

en: Last login
is: Síðasta innskráning

en: Month
is: Mánuður

en: Address
is: Heimilisfang

en: Members
is: Meðlimir

en: General
is: Almennt

en: Calendar
is: Dagatal

en: Week
is: Vika

en: Day
is: Dagur

en: Events
is: Viðburðir

en: Start date
is: Hefst þann:

en: End date
is: Lýkur þann:

en: First name
is: Fornafn

en: Last name
is: Eftirnafn

en: User login
is: Innskráning notanda

en: Create content
is: Setja inn efni

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Template
is: Sniðmát

en: Save settings
is: Vista stillingar

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Department
is: Deild

en: Attachments
is: Viðhengi

en: Topic
is: Umræðuefni

en: Your message has been sent.
is: Skilaboð þín hafa verið send.

en: Blocked
is: Óvirkur

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: Protected
is: Varið

en: Apply
is: Virkja

en: Permission
is: Réttindi

en: Administrator
is: Kerfisstjóri

en: Add @type
is: Bæta við @type

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Your virtual face or picture.
is: Net- andlit eða mynd.

en: Primary menu
is: Aðalvalmynd

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
is: Þri

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
is: Mið

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
is: Fim

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
is: Fös

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
is: Lau
