Living Spaces (1.0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (233 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Pages
uk: Сторінки

en: Add space
uk: Додати пропуск

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Content
uk: Вміст

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Private
uk: Приватне

en: Groups
uk: Групи

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Manager
uk: Керівник

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Public
uk: Загально-доступний

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Changelog
uk: Журнал змін

en: Date
uk: Дата

en: Links
uk: Посилання

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Number
uk: Число

en: - None -
uk: - Немає -

en: Hierarchy
uk: Ієрархія

en: Parent
uk: Батько

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Export
uk: Експортувати

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: Time
uk: Час

en: Access
uk: Доступ

en: View
uk: Перегляд

en: Path
uk: Шлях

en: Modules
uk: Модулі

en: Section
uk: Розділ

en: Menu
uk: Меню

en: Notes
uk: Примітки

en: Event
uk: Подія

en: You are not authorized to access this page.
uk: У вас недостатньо прав для доступу до цієї сторінки.

en: Picture
uk: Зображення

en: User
uk: Користувач

en: Email
uk: Електронна пошта

en: User ID
uk: ID користувача

en: Contact
uk: Контакт

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Access denied
uk: Немає доступу

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Page
uk: Сторінка

en: User picture
uk: Користувацьке зображення

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Off
uk: Вимкнено

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Roles
uk: Ролі

en: Comment
uk: Коментар

en: Published
uk: Опубліковано

en: Location
uk: Місце розташування

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: URL alias
uk: URL-синонім

en: Member since
uk: Бере участь з

en: Last login
uk: Останній вхід

en: Month
uk: Місяць

en: Fax
uk: Факс

en: Address
uk: Адреса

en: Desc
uk: Спад

en: Members
uk: Учасники

en: General
uk: Загальне

en: Calendar
uk: Календар

en: group
uk: група

en: Week
uk: Тиждень

en: Day
uk: День

en: Events
uk: Події

en: Start date
uk: Початкова дата

en: End date
uk: Кінцева дата

en: Other
uk: Інше

en: First name
uk: Ім’я

en: Last name
uk: Прізвище

en: User login
uk: Вхід

en: Create content
uk: Створити вміст

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Template
uk: Шаблон

en: Profile
uk: Профіль

en: Page Title
uk: Заголовок Сторінки

en: Save settings
uk: Зберегти налаштування

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Protocol
uk: Протокол

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Gender
uk: Стать

en: Male
uk: Чоловіча

en: Female
uk: Жіноча

en: Birthday
uk: Дата народження

en: Occupation
uk: Фах

en: Department
uk: Відділ

en: Attachments
uk: Вкладення

en: Sidebar left
uk: Ліва панель

en: Topic
uk: Тема

en: Circles
uk: Кола

en: Your message has been sent.
uk: Ваше повідомлення було відправлене.

en: Role filter
uk: Фільтр ролей

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: Changed
uk: Змінено

en: Standard
uk: Стандарт

en: User name
uk: Ім’я користувача

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Join
uk: Увійти

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Privacy
uk: Конфіденційність

en: Protected
uk: Захищено

en: User status
uk: Стан користувача

en: Apply
uk: Застосувати

en: Select
uk: Вибір

en: Administrators
uk: Адміністратори

en: Group Members
uk: Учасники групи

en: Until
uk: До

en: Export data
uk: Вивантаження даних

en: Index
uk: Індекс

en: Permission
uk: Повноваження

en: Sections
uk: Розділи

en: Space
uk: Пробіл

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Member
uk: Учасник

en: Add @type
uk: Додати тип @type

en: Launch
uk: Старт

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Authenticated
uk: Авторизований

en: Attendees
uk: Учасники

en: Firstname
uk: Ім'я

en: Lastname
uk: Прізвище

en: Group Permissions
uk: Повноваження Групи

en: Message category
uk: Категорія повідомлення.

en: New name
uk: Нова назва

en: Bundles
uk: Пакети

en: Inherited
uk: Успадковане

en: Path pattern
uk: Шаблон шляху

en: Spaces
uk: Пробіли

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: Resolution
uk: Роздільність

en: Notify user
uk: Сповістити користувача

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Circle
uk: Коло

en: Access settings
uk: Налаштування доступу

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: Allow settings
uk: Дозволити налаштування

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Page top
uk: Верх сторінки

en: Page bottom
uk: Низ сторінки

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Mobile phone
uk: Мобільний телефон

en: Manage members
uk: Керувати учасниками

en: Secondary menu
uk: Другорядне меню

en: Employee
uk: Співробітник

en: Operations links
uk: Операційні посилання

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: No people available.
uk: Люди відсутні.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: Group type
uk: Тип групи

en: Highlighted
uk: Виділено

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
uk: Помилка під час обробки @operation з аргументами: @args

en: Bulk update
uk: Масове оновлення

en: - Select a value -
uk: - Виберіть значення -

en: Capacity
uk: Місткість

en: Group content
uk: Вміст групи

en: Asc
uk: Зрост

en: Wrapper class
uk: Клас обгортки

en: Entity bundle
uk: Пакет сутності

en: Group membership
uk: Участь у групах

en: Footer first
uk: Перший нижній колонтитул

en: Footer second
uk: Другий нижній колонтитул

en: Footer third
uk: Третій нижній колонтитул

en: Add one more
uk: Додати ще

en: Entity types
uk: Типи сутностей

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Training
uk: Тренування

en: Discussions
uk: Дискусії

en: Privacy settings
uk: Налаштування приватності

en: Primary menu
uk: Первинне меню

en: Footer fourth
uk: Четвертий нижній колонтитул

en: Add as Admin
uk: Додати як Адміністратор

en: OS
uk: ОС

en: Tab label
uk: Позначка вкладки

en: Outsider
uk: Аутсайдер

[ctx: Entity type group]
en: Content
uk: Матеріал

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
uk: нд

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
uk: пн

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
uk: вт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
uk: ср

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
uk: чт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
uk: пт

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
uk: сб

en: Site header
uk: Верхній колонтитул сайту

en: Default comments
uk: Коментарі за замовчуванням

en: Allows commenting on content
uk: Дозволяє коментувати матеріали

en: Entity URL
uk: URL сутності

en: Featured top
uk: Додаткове вгорі

en: Featured bottom first
uk: Перше додаткове знизу

en: Featured bottom second
uk: Друге додаткове знизу

en: Featured bottom third
uk: Третє додаткове знизу

en: Footer fifth
uk: П’ятий нижній колонтитул

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Website feedback
uk: Зворотний зв'язок вебсайту

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: Adds users to groups as members.
uk: Додає користувачів до груп як учасників.

en: My events
uk: Мої події
