Living Spaces (1.0.0-alpha2) - en to fa translation catalogue (149 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Add space
fa: اضافه کردن فاصله

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Content
fa: محتوا

en: Username
fa: نام کاربری

en: Private
fa: خصوصی

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: فهرست

en: Subject
fa: موضوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: Cancel
fa: لغو

en: Manager
fa: مدیر

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Public
fa: عمومی

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Date
fa: تاریخ

en: Links
fa: پیوندها

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Number
fa: عدد

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Hierarchy
fa: سلسله مراتب

en: Parent
fa: والد

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Export
fa: استخراج

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Time
fa: زمان

en: Access
fa: دسترسی

en: View
fa: مشاهده

en: Path
fa: مسیر

en: Modules
fa: ماژول‌ها

en: Section
fa: بخش

en: Menu
fa: منو

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Event
fa: رویداد

en: ID
fa: شناسه

en: You are not authorized to access this page.
fa: شما حق دسترسی به این صفحه را ندارید.

en: Picture
fa: تصویر

en: User
fa: کاربر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Contact
fa: تماس

en: Created
fa: ایجاد شده

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Access denied
fa: دسترسی مجاز نیست

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Page
fa: صفحه

en: User picture
fa: تصویر کاربر

en: Breadcrumb
fa: مسیر راهنما

en: Off
fa: خاموش

en: Header
fa: سربرگ

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Published
fa: منتشر شده

en: Location
fa: مکان

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: URL alias
fa: آدرس مستعار

en: Last login
fa: آخرین ورود

en: Month
fa: ماه

en: Address
fa: نشانی

en: Desc
fa: نزولی

en: Members
fa: اعضا

en: General
fa: عمومی

en: Calendar
fa: تقویم

en: Day
fa: روز

en: Events
fa: رویدادها

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Other
fa: ساير

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Create content
fa: ایجاد محتوا

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Template
fa: قالب

en: Profile
fa: نمایه

en: Page Title
fa: عنوان صفحه

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Notifications
fa: اطلاع‌رسانی‌ها

en: Protocol
fa: استاندارد

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Gender
fa: جنسیت

en: Occupation
fa: اشتغال

en: Attachments
fa: پیوست‌ها

en: Topic
fa: موضوع

en: Your message has been sent.
fa: پیام شما ارسال شد.

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Standard
fa: استاندارد

en: User name
fa: نام کاربری

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Privacy
fa: حریم شخصی

en: Protected
fa: حفاظت شده

en: User status
fa: وضعیت کاربر

en: Apply
fa: تایید

en: Select
fa: انتخاب

en: Index
fa: شاخص

en: Permission
fa: مجوز

en: Space
fa: فاصله

en: Administrator
fa: مدیر

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Add @type
fa: افزودن @type

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Dashboard
fa: میزکار

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: Secondary menu
fa: منوی ثانویه

en: Operations links
fa: پیوندهای عملیات

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: No people available.
fa: هیچ فردی در دسترس نیست.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: - Select a value -
fa: - یک مقدار را انتخاب کنید -

en: Asc
fa: صعودی

[ctx: Entity type group]
en: Content
fa: محتوا

en: Default comments
fa: دیدگاه‌های پیش‌فرض

en: Allows commenting on content
fa: اجازه ثبت دیدگاه در مورد محتوا را می دهد

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: Basic block
fa: بلوک پایه

en: A basic block contains a title and a body.
fa: یک بلوک پایه شامل یک عنوان و بدنه است.
