Living Spaces (1.0.0-alpha2) - en to ja translation catalogue (203 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Pages
ja: ページ

en: Add space
ja: 空白文字の追加

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Private
ja: プライベート

en: Groups
ja: グループ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Manager
ja: マネージャー

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Public
ja: パブリック

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Date
ja: 日付

en: Links
ja: リンク

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Number
ja: 数値

en: - None -
ja: - なし -

en: Hierarchy
ja: 階層構造

en: Parent
ja: 親

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Export
ja: エクスポート

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Time
ja: 時間

en: Access
ja: アクセス

en: View
ja: ビュー

en: Path
ja: パス

en: Modules
ja: モジュール

en: Section
ja: セクション

en: Menu
ja: メニュー

en: Notes
ja: ノート

en: Event
ja: イベント

en: You are not authorized to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: Picture
ja: 写真

en: User
ja: ユーザー

en: Email
ja: メール

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: User picture
ja: ユーザー画像

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Member since
ja: メンバー歴

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Month
ja: 月

en: Fax
ja: FAX

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Members
ja: メンバー

en: General
ja: 全般

en: Calendar
ja: カレンダー

en: group
ja: グループ

en: Week
ja: 週

en: Day
ja: 日

en: Events
ja: イベント

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Other
ja: その他

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Create content
ja: コンテンツの作成

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Template
ja: テンプレート

en: Profile
ja: プロフィール

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Notifications
ja: 通知

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Gender
ja: 性別

en: Male
ja: 男性

en: Female
ja: 女性

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Attachments
ja: 添付

en: Topic
ja: トピック

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Blocked
ja: ブロック

en: Changed
ja: 変更済

en: Standard
ja: 標準

en: User name
ja: ユーザー名

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Join
ja: 参加

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Protected
ja: 保護されています

en: User status
ja: ユーザーステータス

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Administrators
ja: 管理者

en: Until
ja: まで

en: Export data
ja: エクスポートデータ

en: Index
ja: インデックス

en: Permission
ja: 権限

en: Space
ja: スペース

en: Administrator
ja: 管理者

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Member
ja: メンバー

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Launch
ja: 起動

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Authenticated
ja: 登録ユーザー

en: Bundles
ja: バンドル

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Notify user
ja: ユーザーへの通知

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Access settings
ja: アクセスの設定

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Allow settings
ja: 設定を許可

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Manage members
ja: メンバーの管理

en: Secondary menu
ja: セカンダリーメニュー

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Group type
ja: グループタイプ

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: - Select a value -
ja: - 値を選択してください -

en: Capacity
ja: キャパシティ

en: Group content
ja: グループ コンテンツ

en: Asc
ja: 昇順

en: Wrapper class
ja: ラッパーのクラス

en: Entity bundle
ja: エンティティバンドル

en: Group membership
ja: グループ メンバーシップ

en: Footer first
ja: 第1フッター

en: Footer second
ja: 第2フッター

en: Footer third
ja: 第3フッター

en: Entity types
ja: エンティティタイプ

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Primary menu
ja: プライマリーメニュー

en: Group overview
ja: グループ 概観

en: Footer fourth
ja: 第4フッター

en: Outsider
ja: 部外者

[ctx: Entity type group]
en: Content
ja: コンテンツ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
ja: 日

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
ja: 月

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
ja: 火

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
ja: 水

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
ja: 木

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
ja: 金

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
ja: 土

en: Site header
ja: サイトヘッダー

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: Featured top
ja: フィーチャートップ

en: Featured bottom first
ja: フィーチャーボトムファースト

en: Featured bottom second
ja: フィーチャーボトムセカンド

en: Featured bottom third
ja: フィーチャーボトムサード

en: Footer fifth
ja: 第5フッター

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Adds users to groups as members.
ja: ユーザーをメンバーとしてグループに追加します。
