Living Spaces (1.0.0-alpha2) - en to tr translation catalogue (192 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Add space
tr: Boşluk ekle

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Private
tr: Özel

en: Groups
tr: Gruplar

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Manager
tr: Yönetici

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Public
tr: Açık

en: Action
tr: Eylem

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Date
tr: Tarih

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Number
tr: Sayı

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: Parent
tr: Üst öge

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Update
tr: Güncelle

en: Time
tr: Zaman

en: Access
tr: Erişim

en: View
tr: Görüntüle

en: Path
tr: Yol

en: Modules
tr: Modüller

en: Section
tr: Bölüm

en: Menu
tr: Menü

en: Notes
tr: Notlar

en: Event
tr: Olay

en: You are not authorized to access this page.
tr: Bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: Picture
tr: Görsel

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Contact
tr: İletişim

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Access denied
tr: Erişim engellendi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page
tr: Sayfa

en: User picture
tr: Kullanıcı resmi

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Off
tr: Kapalı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Published
tr: Yayında

en: Location
tr: Konum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: Last login
tr: Son giriş

en: Month
tr: Ay

en: Fax
tr: Faks

en: Address
tr: Adres

en: Desc
tr: Azalan

en: Members
tr: Üyeler

en: General
tr: Genel

en: Calendar
tr: Takvim

en: group
tr: grup

en: Week
tr: Hafta

en: Day
tr: Gün

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Other
tr: Diğer

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Create content
tr: İçerik yarat

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Template
tr: Şablon

en: Profile
tr: Profil

en: Page Title
tr: Sayfa Başlığı

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Protocol
tr: İletişim Kuralları

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Male
tr: Erkek

en: Female
tr: Bayan

en: Birthday
tr: Doğum günü

en: Attachments
tr: Ekler

en: Topic
tr: Konu

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Changed
tr: Değişti

en: Standard
tr: Standart

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Join
tr: Katıl

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Protected
tr: Korunuyor

en: User status
tr: Kullanıcı durumu

en: Apply
tr: Uygula

en: Select
tr: Seç

en: Until
tr: şu ana kadar

en: Export data
tr: Verileri dışarı aktar

en: Index
tr: Dizin

en: Permission
tr: İzinler

en: Subgroups
tr: Altgruplar

en: Space
tr: Boşluk

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Member
tr: Üye

en: Add @type
tr: @type ekle

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Bundles
tr: Paketler

en: Dashboard
tr: Pano

en: Notify user
tr: Kullanıcıya bildir

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Allow settings
tr: Ayarlara izin ver

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Manage members
tr: Üyeleri yönet

en: Secondary menu
tr: İkincil menü

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Group type
tr: Grup türü

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: - Select a value -
tr: - Bir değer seçiniz -

en: Group content
tr: Grup içeriği

en: Asc
tr: Artan

en: Wrapper class
tr: Sarıcı sınıfı

en: Entity bundle
tr: Nesne kümesi (bundle)

en: Footer first
tr: Birinci alt bilgi

en: Footer second
tr: İkinci alt bilgi

en: Footer third
tr: Üçüncü alt bilgi

en: Entity types
tr: Varlık tipleri

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Primary menu
tr: Birincil menü

en: Footer fourth
tr: Dördüncü alt bilgi

[ctx: Entity type group]
en: Content
tr: İçerik

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
tr: Pa

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
tr: Pt

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
tr: Sa

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
tr: Çr

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
tr: Pe

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
tr: Cu

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
tr: Ct

en: Site header
tr: Site Başlığı

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: Featured top
tr: Öne çıkarılmış üst

en: Featured bottom first
tr: 1. öne çıkarılmış alt

en: Featured bottom second
tr: 2. öne çıkarılmış alt

en: Featured bottom third
tr: 3. öne çıkarılmış alt

en: Footer fifth
tr: 5. alt bilgi

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Website feedback
tr: Web sitesi geri bildirimi

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML
