Livre (1.0.0-beta2) - en to cs translation catalogue (96 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: List
cs: Seznam

en: Remove
cs: Odstranit

en: Edit
cs: Upravit

en: - None -
cs: - Nic -

en: Weight
cs: Váha

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
cs: Stránky na určené úrovni se seřadí nejprve podle váhy a poté podle názvu.

en: Depth
cs: Hloubka

en: Settings
cs: Nastavení

en: Go to previous page
cs: Přejít na předchozí stranu

en: Go to parent page
cs: Přejít na nadřazenou stránku

en: Go to next page
cs: Přejít na další stranu

en: Book
cs: Kniha

en: Node ID
cs: ID uzlu

en: Outline
cs: Začlenit

en: View
cs: Zobrazit

en: Node
cs: Uzly

en: Parent item
cs: Nadřazená položka

en: Add child page
cs: Přidat svázanou stranu

en: Printer-friendly version
cs: Verze pro tisk

en: Remove from outline
cs: Odstranit z osnovy

en: Unknown export format.
cs: Neznámý typ formátu exportu.

en: Add content
cs: Přidat obsah

en: Page
cs: Stránka

en: Sort order
cs: Pořadí

en: Up
cs: Nahoru

en: Books
cs: Knihy

en: Menus
cs: Menu

en: Book navigation
cs: Obsah knihy

en: Top level book
cs: Kniha nejvyšší úrovně

en: About
cs: Popis

en: Change book (update list of parents)
cs: Změnit knihu (aktualizovat seznam rodičovských stránek)

en: Manage your site's book outlines.
cs: Spravovat osnovy webu.

en: Book navigation block display
cs: Zobrazení navigačního bloku knihy

en: Add to book outline
cs: Přidat do osnovy

en: Book outline
cs: Osnova knihy

en: This will be the top-level page in this book.
cs: Tato stránka bude nejvýše v hierarchii této knihy.

en: Uses
cs: Použití

en: Menu link ID
cs: ID odkazu menu

en: Collaboration
cs: Spolupráce

en: Not in book
cs: Není v knize

en: New book
cs: Nová kniha

en: Your page will be a part of the selected book.
cs: Vaše stránka bude částí vybrané knihy.

en: Parent link ID
cs: ID rodiče odkazu

en: Save book pages
cs: Uložit stránky knihy

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
cs: Tato kniha byla změněna jiným uživatelem, změny nelze uložit.

en: Title changed from %original to %current.
cs: Nadpis změněn z %original na %current.

en: Updated book %title.
cs: Kniha %title aktualizována.

en: book: updated %title.
cs: kniha: aktualizováno %title.

en: Update book outline
cs: Aktualizovat osnovu

en: Remove from book outline
cs: Odstranit z osnovy

en: No changes were made
cs: Žádné změny

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
cs: Příspěvek byl začleněn do vybrané knihy. Teď je možné jej zařadit relativně vzhledem k jiným stránkám.

en: The book outline has been updated.
cs: Osnova knihy byla aktualizována.

en: There was an error adding the post to the book.
cs: Při začleňování příspěvku do knihy došlo k chybě.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
cs: %title má přidruženy svázané strany, které budou automaticky přeneseny, aby bylo zachováno spojení s knihou. Pro opětovné vytvoření hierarchie (jako byla před odstraněním této stránky) je třeba znovu %title přidat pomocí záložky Osnova, a ručně přenést svázané strany.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
cs: %title může být opětovně přidán do hierarchie pomocí záložky Osnova.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
cs: Opravdu odstranit %title z hierarchie knihy?

en: The post has been removed from the book.
cs: Příspěvek byl odstraněn z knihy.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
cs: Zobrazit tuto stranu a její podstrany ve verzi pro tisk.

en: Show block on all pages
cs: Zobrazit blok na všech stránkách

en: Show block only on book pages
cs: Zobrazit blok pouze na stránkách knihy

en: This is the top-level page in this book.
cs: Tato stránka je nejvýše v hierarchii této knihy.

en: No book selected.
cs: Nebyla vybrána žádná kniha.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
cs: %title je součástí osnovy knihy, a má přidruženy svázané strany. V případě smazání %title budou svázané strany automaticky přeneseny.

en: Re-order book pages and change titles
cs: Přeskupit stránky knihy a změnit nadpisy

en: Book ID
cs: ID knihy

en: No books available.
cs: Žádné knihy nejsou k dispozici.

en: Administer book outlines
cs: Administrace osnov knih

en: Adding and managing book content
cs: Přidávání a správa obsahu knihy

en: Printing books
cs: Tisk knih

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
cs: Uživatelé s oprávněním <em>Zobrazit knihy v tisknutelné podobě</em> mohou zobrazit knihy v podobě vhodné pro tisk klepnutím na odkaz <em>Verze pro tisk</em> na konci obsahu knihy.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
cs: Modul Book nabízí nástroje na organizování souvisejících položek obsahu, nazývaných souhrnně kniha. Při zobrazení jsou pro zjednodušení čtení a orientace v tomto strukturovaném obsahu automaticky generovány odkazy na sousedící stránky knihy.

en: Create new books
cs: Vytvořit nové knihy

en: View printer-friendly books
cs: Zobrazit knihy v tisknutelné podobě

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
cs: Zobrazit stránku knihy včetně všech podstránek jako jeden dokument vhodný k bezproblémovému vytištění. Může to být velmi náročné na výkon počítače.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
cs: Dovoluje uživatelům vytvářet a organizovat příbuzný obsah v osnově knihy.

en: Weight for @title
cs: Váha pro @title

en: No book content available.
cs: Žádný obsah typu "kniha" není dostupný.

en: - Create a new book -
cs: - Vytvořit novou knihu -

en: Edit order and titles
cs: Upravit pořadí a nadpisy

en: Book navigation block
cs: Blok navigace knihy

en: Block display mode
cs: Režim zobrazení bloku

en: Book outline for @book.title
cs: Osnova knihy @book.title

en: 1st parent
cs: 1. rodič

en: 2nd parent
cs: 2. rodič

en: 3rd parent
cs: 3. rodič

en: 4th parent
cs: 4. rodič

en: 5th parent
cs: 5. rodič

en: 6th parent
cs: 6. rodič

en: 7th parent
cs: 7. rodič

en: 8th parent
cs: 8. rodič

en: 9th parent
cs: 9. rodič
