Livre (1.0.1) - en to tr translation catalogue (121 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: List
tr: Liste

en: Remove
tr: Kaldır

en: Edit
tr: Düzenle

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Parent
tr: Üst öge

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
tr: Belirtilen düzeydeki sayfalar önce ağırlığa sonra başlığa göre sıralanır.

en: Depth
tr: Derinlik

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Book
tr: Kitap

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Outline
tr: Anahat

en: View
tr: Görüntüle

en: Node
tr: Düğüm

en: Parent item
tr: Üst öğe

en: Add child page
tr: Alt sayfa ekle

en: Printer-friendly version
tr: Yazıcı dostu sürüm

en: Remove from outline
tr: Kitap taslağından çıkar

en: Unknown export format.
tr: Bilinmeyen dışarı aktarma biçimi.

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Page
tr: Sayfa

en: Sort order
tr: Sıralama sırası

en: Up
tr: Yukarı

en: Goal
tr: Hedef

en: Books
tr: Kitaplar

en: Menus
tr: Menüler

en: Book navigation
tr: Kitap gezintisi

en: Top level book
tr: Üst düzey kitap

en: About
tr: Hakkında

en: Steps
tr: Adımlar

en: Change book (update list of parents)
tr: Kitabı değiştir (üst bağlantıları güncelle)

en: Manage your site's book outlines.
tr: Sitenizdeki kitap taslaklarını yönetin.

en: Book navigation block display
tr: Kitap gezintisi blok görünümü

en: Add to book outline
tr: Kitap taslağına ekle

en: Book outline
tr: Kitap anahattı

en: This will be the top-level page in this book.
tr: Bu sayfa, kitaptaki en üst seviyeyi oluşturacaktır.

en: Uses
tr: Kullanım

en: Parent ID
tr: Üst ID

en: Menu link ID
tr: Menü bağlantısı ID

en: Collaboration
tr: Ortak çalışma

en: Not in book
tr: Kitapta değil

en: New book
tr: Yeni kitap

en: Your page will be a part of the selected book.
tr: Sayfanız seçilen kitaba eklenecek.

en: The book the node is in.
tr: Düğümün bulunduğu kitap.

en: The weight of the book page.
tr: Kitap sayfasının ağırlığı.

en: The parent book node.
tr: Üst kitap düğümü.

en: Parent link ID
tr: Üst bağlantı ID

en: Save book pages
tr: Kitap sayfalarını kaydet

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
tr: Bu kitap başka kullanıcı tarafından değiştirildi, değişiklikler kayıt edilemedi.

en: Title changed from %original to %current.
tr: Eski başlık: %original -> Yeni başlık:  %current.

en: Updated book %title.
tr: %title kitabı güncellendi.

en: book: updated %title.
tr: %title kitabı güncellendi.

en: Update book outline
tr: Kitap taslağını güncelle

en: Remove from book outline
tr: Kitap taslağından çıkar

en: No changes were made
tr: Herhangi bir değişiklik yapılmadı

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
tr: İçerik seçtiğiniz kitaba eklenmiştir. İçeriğin kitap içindeki sırasını sayfaları yeniden sıralayarak değiştirebilirsiniz.

en: The book outline has been updated.
tr: Kitap taslağı güncellendi.

en: There was an error adding the post to the book.
tr: Sayfa kitaba eklenirken bir hata oluştu.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
tr: %title içeriğiyle ilişkili alt sayfalar var. Bu sayfalar kitapla olan ilişkilerinin korunabilmesi için otomatik olarak yeniden konumlandırılacaktır. Hiyerarşiyi eski haline getirmek isterseniz, Anahat sekmesinde %title tekrar eklenmeli ve önceki alt-sayfaları tekrardan elle ilişkilendirilmelidir.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
tr: %title Taslak sekmesi kullanılarak tekrar hiyerarşiye eklenebilir.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
tr: Kitap hiyerarşisinden %title içeriğini silmek istediğinize emin misinz?

en: The post has been removed from the book.
tr: Gönderi kitaptan kaldırıldı.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
tr: Bu sayfa ve alt sayfalarının yazıcı-dostu sürümünü göster.

en: Show block on all pages
tr: Bloğu tüm sayfalarda göster

en: Show block only on book pages
tr: Bloğu sadece kitap sayfalarında göster

en: This is the top-level page in this book.
tr: Bu sayfa, kitaptaki en üst seviyeyi oluşturmaktadır.

en: No book selected.
tr: Herhangi bir kitap seçilmemiş.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
tr: %title bir kitap taslağının bölümüdür ve ilişkili alt sayfaları bulunmaktadır. Silme işlemi yapıldığında alt sayfalar otomatik olarak tekrar konumladırılacaktır.

en: Re-order book pages and change titles
tr: Kitap sayfalarını yeniden sırala ve başlıkları değiştir

en: Book ID
tr: Kitap kimliği

en: No books available.
tr: Hiç bir kitap mevcut değil.

en: Administer book outlines
tr: Kitap taslaklarını yönet

en: Adding and managing book content
tr: Kitap içeriği ekleme ve yönetme

en: Printing books
tr: Kitapları yazdırmak

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
tr: <em>Kitapları yazıcı dostu sürümünde görüntüle</em> izni olan kullanıcılar, kitap sayfası içeriğinin en altında görünen <em>yazıcı dostu sürüm</em> bağlantısını seçerek, sayfanın ve tüm alt bölümlerinin yazıcı dostu görüntüsünü oluşturabilirler.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
tr: <em>Book</em> eklentisi, birbirleriyle ilişkili ve genel olarak kitap olarak adlandırılan bir içerik sayfaları toplamını organize etmek için araçlar sunar. Bu sayfalardan birisi izlendiğinde, otomatik olarak komşu kitap sayfalarına bağlantılar görüntüleyerek, yapılandırılmış içerik oluşturma ve izlemeye yarayan basit bir gezinti sistemi sunar.

en: Create new books
tr: Yeni kitap oluştur

en: View printer-friendly books
tr: Kitapları yazıcı dostu sürümünde görüntüle

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
tr: Yazdırmayı kolaylaştırmak için bir kitap sayfası ve tüm alt-sayfalarını tek bir belge olarak gör. Performansı çok zorlayabilir.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
tr: Kullanıcıların bir içindekiler kurgusuna uygun içerik oluşturma ve düzenlemelerini sağlar.

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 2. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 3. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 4. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 5. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 6. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 7. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 8. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 9. mlid değeri. p1'e bakın.

en: No book content available.
tr: Hiçbir kitap içeriği yok.

en: - Create a new book -
tr: - Yeni kitap oluştur -

en: Edit order and titles
tr: Sıralamayı ve başlıkları düzenle

en: Book Page
tr: Kitap Sayfası

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents.
tr: Kitaplar, uygun izinlere sahip kullanıcıların var olan kitaplara sayfa eklemesine ve bu sayfaları özel bir içindekiler tablosuna eklemesine olanak sağladığından, işbirliği yapılarak kitap oluşturulabilir.

en: Book settings
tr: Kitap ayarları

en: Book navigation block
tr: Kitap gezintisi bloğu

en: Books have a hierarchical structure, called a <em>book outline</em>. Each book outline can have nested pages up to nine levels deep. Multiple content types can be configured to behave as a book outline. From the content edit form, it is possible to add a page to a book outline or create a new book.
tr: Kitaplar, <em>kitap anahattı</em> adı verilen bir hiyerarşik yapıya sahiptir. Her kitap anahattında, dokuz düzey derinliğe kadar içiçe geçmiş sayfalar bulunabilir. Kitap anahattı görevi görecek birden çok içerik tipi yapılandırılabilir. İçerik düzenleme formundan kitap anahattına sayfa eklenebilir ya da yeni bir kitap oluşturulabilir.

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the parent link mlid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki birinci mlid değeri. N = derinlik ise, pN, mlid'ye eşit olmalıdır. Derinlik > 1 ise, p(N-1) üst bağlantı mlid'sine eşit olmalıdır. X > derinlik olan tüm pX'ler sıfıra eşit olmalıdır. p1..p9 sütunları da üst seviye (parent) olarak adlandırılır.

en: The book page node.
tr: Kitap sayfası düğümü.

en: Book Parent
tr: Kitap Üst Öğesi

en: Page has Children
tr: Sayfa Alt Öğeler içeriyor

en: Flag indicating whether this book page has children
tr: Bu kitap sayfasının alt öğeler içerip içermediğini belirten işaret

en: Has Children
tr: Alt Öğeleri Var

en: 1st parent
tr: 1. üst öğe

en: 2nd parent
tr: 2. üst öğe

en: 3rd parent
tr: 3. üst öğe

en: 4th parent
tr: 4. üst öğe

en: 5th parent
tr: 5. üst öğe

en: 6th parent
tr: 6. üst öğe

en: 7th parent
tr: 7. üst öğe

en: 8th parent
tr: 8. üst öğe

en: 9th parent
tr: 9. üst öğe

en: The @parent of book node.
tr: Kitap düğümünün @parent üst öğesi.

en: Book @parent
tr: Kitabın @parent üst öğesi

en: Top Level Book from current node
tr: Geçerli düğümden En Üst Düzey Kitap
