Livre (1.0.5) - en to th translation catalogue (72 entries)

en: Home
th: หน้าแรก

en: Delete
th: ลบ

en: List
th: ดูลิสต์

en: Remove
th: เอาออก

en: Edit
th: แก้ไข

en: - None -
th: - ไม่มี -

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
th: หน้าในแต่ละระดับจะถูกจัดลำดับโดยความสำคัญ และชื่อ

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Go to previous page
th: ไปหน้าก่อน

en: Go to parent page
th: ไปหน้าแม่

en: Go to next page
th: ไปหน้าถัดไป

en: Book
th: หนังสือ

en: Outline
th: ภาพรวม

en: View
th: ดู

en: Parent item
th: เมนูหลักของเมนูย่อยนี้

en: Add child page
th: เพิ่มหน้าลูก

en: Printer-friendly version
th: แบบง่ายต่อการพิมพ์

en: Remove from outline
th: ลบออกจากหนังสือ

en: Unknown export format.
th: ไม่รู้จักรูปแบบนำออก

en: Add content
th: เพิ่มเนื้อหา

en: Sort order
th: ลำดับการเรียง

en: Up
th: ขึ้น

en: Books
th: หนังสือ

en: Menus
th: เมนู

en: Book navigation
th: ดูรายการหนังสือ

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Change book (update list of parents)
th: แก้ไขหนังสือ (ปรับปรุงรายการหน้าหลัก)

en: Manage your site's book outlines.
th: จัดการโครงร่างหนังสือบนไซต์ของคุณ

en: Book navigation block display
th: แสดงบล็อครายการหนังสือ

en: Add to book outline
th: เพิ่มไปยังหนังสือ

en: Book outline
th: หนังสือ

en: This will be the top-level page in this book.
th: หน้านี้จะเป็นหน้าหลักของหนังสือ

en: Uses
th: ใช้

en: Parent ID
th: ลำดับชั้นของ ID

en: Collaboration
th: ความร่วมมือ

en: Not in book
th: ไม่อยู่ในหนังสือ

en: New book
th: หนังสือใหม่

en: Your page will be a part of the selected book.
th: หน้าของคุณจะเป็นส่วนหนึ่งในหนังสือ

en: Save book pages
th: บันทึกหน้าหนังสือ

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
th: หนังสือนี้ถูกแก้ไขโดยผู้ใช้คนอื่น จึงไม่สามารถบันทึกการเปลี่ยนแปลงได้

en: Title changed from %original to %current.
th: เปลี่ยนชื่อจาก %original เป็น %current

en: Updated book %title.
th: อัพเดทหนังสือ %title แล้ว

en: book: updated %title.
th: หนังสือ: ปรับปรุง %title แล้ว

en: Update book outline
th: ปรับปรุงหนังสือ

en: Remove from book outline
th: ลบออกจากหนังสือ

en: No changes were made
th: ไม่มีการเปลี่ยนแปลง

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
th: เพิ่มเนื้อหาเข้าไปยังหนังสือที่เลือก คุณสามารถกำหนดความสัมพันธ์ และตำแหน่งของเนื้อหาได้แล้ว

en: The book outline has been updated.
th: ปรับปรุงรายละเอียดหนังสือแล้ว

en: There was an error adding the post to the book.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการเพิ่มบทความในหนังสือ

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
th: %title มีหน้าย่อยๆ ประกอบอยู่ และจะถูกเปลียนตำแหน่งอัตโนมัติเพื่อรักษาการเชื่อมโยงกับหนังสือ ถ้าต้องการสร้างลำดับหน้าต่างๆ (เช่นเดียวกับก่อนลบหน้านี้) ให้เพิ่ม %title อีกครั้งจากแถบภาพรวม และต้องจัดแต่ละหน้าลูกที่มีอยู่ก่อนเข้ามาในหนังสือเอง

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
th: เพิ่ม %title เข้าสู่ลำดับในหนังสือได้ โดยใช้แถบภาพรวม

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
th: คุณต้องการลบ %title ออกจากหนังสือหรือไม่

en: The post has been removed from the book.
th: บทความถูกลบออกจากหนังสือแล้ว

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
th: แสดงหน้าหลักและหน้าย่อยในหนังสือแบบง่ายต่อการพิมพ์

en: Show block on all pages
th: แสดงบล็อคทุกหน้า

en: Show block only on book pages
th: แสดงบล็อคในหน้าหนังสือเท่านั้น

en: This is the top-level page in this book.
th: หน้านี้เป็นหน้าหลักของหนังสือ

en: No book selected.
th: ไม่ได้เลือกหนังสือใดๆ

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
th: %title เป็นส่วนหนึ่งของหนังสือ และมีหน้ารองอยู่ด้วย ถ้าคุณจะลบหน้านี้ หน้ารองต่างๆ จะถูกเปลี่ยนตำแหน่งอัตโนมัติ

en: Re-order book pages and change titles
th: เรื่องลำดับและเปลี่ยนชื่อหนังสือ

en: No books available.
th: ยังไม่มีหนังสือ

en: Administer book outlines
th: บริหารหนังสือ

en: Adding and managing book content
th: เพิ่มและจัดการหนังสือ

en: Printing books
th: พิมพ์หนังสือ

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
th: ผู้ใช้ที่มีสิทธิ <em>ดูหนังสือแบบพิมพ์ได้</em> สามารถลิงค์ไปยังหน้า <em>แบบที่พิมพ์ได้</em> ซึ่งจะปรากฎที่ด้านล่างของเนื้อหาในหนังสือ เพื่อสร้างหน้าที่ง่ายต่อการพิมพ์สำหรับเนื้อหานั้นๆ

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
th: โมดูลหนังสือ ให้คุณสามารถจัดการกลุ่มของหน้าต่าง รวมกันเป็นหนังสือ เมื่อเข้าไปยังหนังสือ หน้าต่างๆ ในหนังสือ จะถูกแสดงเป็นลิงค์ไปยังเนื้อหานั้นๆ ซึ่งทำให้ง่ายต่อการสร้าง และการอ่านเนื้อหาแบบมีโครงสร้าง

en: Create new books
th: สร้างหนังสือใหม่

en: View printer-friendly books
th: ดูแบบที่ง่ายต่อการพิมพ์

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
th: ดูหน้าหลักและหน้าย่อยของหนังสือทั้งหมด ในหน้าเดียว เพื่อให้ง่ายต่อการพิมพ์ แต่อาจใช้เวลานาน

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
th: อนุญาตให้ผู้ใช้สร้างและจัดลำดับเนื้อหาในหนังสือ

en: Weight for @title
th: ลำดับความสำคัญของ  %title
