Livre (1.0.6) - en to sv translation catalogue (102 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: List
sv: Lista

en: Remove
sv: Ta bort

en: Edit
sv: Redigera

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
sv: Sidor på en given nivå ordnas i första hand efter vikt och sedan efter titel.

en: Depth
sv: Djup

en: Settings
sv: Inställningar

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to parent page
sv: Gå till ovanliggande sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Book
sv: Bok

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Outline
sv: Disposition

en: View
sv: Visa

en: Node
sv: Nod

en: Parent item
sv: Ovanliggande val

en: Add child page
sv: Lägg till underliggande sida

en: Printer-friendly version
sv: Utskriftsvänlig version

en: Remove from outline
sv: Radera från bokdispositionen

en: Unknown export format.
sv: Okänt exporteringsformat.

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Page
sv: Sida

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: Up
sv: Upp

en: Goal
sv: Mål

en: Books
sv: Böcker

en: Allowed content types
sv: Tillgängliga innehållstyper

en: Menus
sv: Menyer

en: Book navigation
sv: Boknavigering

en: Top level book
sv: Bok på översta nivån

en: About
sv: Om

en: Steps
sv: Steg

en: Change book (update list of parents)
sv: Byt bok (uppdatera lista med ovanliggande)

en: Manage your site's book outlines.
sv: Hantera webbplatsens bokdispositioner.

en: Book navigation block display
sv: Visning av blocket för boknavigering

en: Add to book outline
sv: Lägg till i bokdispositionen

en: Book outline
sv: Bokdisposition

en: This will be the top-level page in this book.
sv: Denna sida kommer att bli huvudsidan på den översta nivån i boken.

en: Uses
sv: Använder

en: Parent ID
sv: Ovanliggande ID

en: Menu link ID
sv: ID för menylänk

en: Collaboration
sv: Samarbete

en: Not in book
sv: Ej i bok

en: New book
sv: Ny bok

en: Your page will be a part of the selected book.
sv: Din sida kommer att vara en del av den valda boken.

en: The book the node is in.
sv: Boken denna nod tillhör.

en: The weight of the book page.
sv: Vikten på boksidan.

en: The parent book node.
sv: Ovanliggande nod för boken.

en: Parent link ID
sv: Ovanliggande ID för länk

en: Save book pages
sv: Spara boksidor

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
sv: Denna bok har ändrats av en annan användare, ändringarna kunde inte sparas.

en: Title changed from %original to %current.
sv: Titeln ändrades från %original till %current.

en: Updated book %title.
sv: Uppdaterade boken %title.

en: book: updated %title.
sv: bok: uppdaterade %title.

en: Update book outline
sv: Uppdatera bokdispositionen

en: Remove from book outline
sv: Radera från bokdispositionen

en: No changes were made
sv: Inga ändringar gjordes

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
sv: Inlägget har lagts till den valda boken. Du kan nu placera det relativt till andra sidor.

en: The book outline has been updated.
sv: Bokdispositionen har uppdaterats.

en: There was an error adding the post to the book.
sv: Ett fel uppstod när inlägget lades till i boken.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
sv: %title har associerade underliggande sidor som automatiskt kommer att flyttas för att behålla sitt samband med boken. För att återskapa hierarkin (som den var innan denna sida flyttades), kan %title läggas till igen med hjälp av Dispositionsfliken. Var och en av dess tidigare underliggande sidor måste då flyttas manuellt.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
sv: %title kan läggas till hierarkin igen med Dispositionsfliken.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %title från bokhierarkin?

en: The post has been removed from the book.
sv: Inlägget har raderats från boken.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
sv: Visa en utskriftsvänligt version av denna boksida och dess undersidor.

en: Show block on all pages
sv: Visa block på alla sidor

en: Show block only on book pages
sv: Visa block endast på boksidor

en: This is the top-level page in this book.
sv: Detta är huvudsidan på den översta nivån i boken.

en: No book selected.
sv: Ingen bok vald.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
sv: %title är en del av en bokdisposition och har associerade undersidor. Om du fortsätter med borttagningen kommer undersidorna att flyttas automatiskt.

en: Re-order book pages and change titles
sv: Omorganisera boksidor och ändra titlar

en: Book ID
sv: ID-nummer för bok

en: No books available.
sv: Inga böcker tillgängliga.

en: Administer book outlines
sv: Administrera disposition för böcker

en: Adding and managing book content
sv: Lägga till och hantera bokinnehåll

en: Printing books
sv: Skriva ut böcker

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
sv: Användare med behörigheten <em>visa utskriftsvänliga böcker</em> kan följa länken <em>utskriftsvänlig version</em> längst ner på boksidor, för att visa en utskriftsvänlig version av sidan och alla dess underavdelningar.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
sv: Modulen Book ger möjlighet att organisera en samling besläktade innehållssidor, sammantaget kallat en bok. När de visas har detta innehåll automatiskt länkar till närliggande boksidor och ger ett enkelt navigeringssystem för att skapa och hitta strukturerat innehåll.

en: Create new books
sv: Skapa nya böcker

en: View printer-friendly books
sv: Visa utskriftsvänliga böcker

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
sv: Visa en boksida och alla dess underliggande sidor som ett samlat dokument för enklare utskrift. Kan vara prestandakrävande.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
sv: Låter användare skapa och organisera tillhörande innehåll i en översikt.

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den andra mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den tredje mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den fjärde mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den femte mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den sjätte mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den sjunde mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den åttonde mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den nionde mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: No book content available.
sv: Inget bokinnehåll tillgängligt.

en: - Create a new book -
sv: - Skapa en ny bok -

en: Edit order and titles
sv: Redigera ordning och titlar

en: Book Page
sv: Boksida

en: Book settings
sv: Inställningar för bok

en: Book traversal links for
sv: Genomkorsande boklänkar för
