Drupal LMS (1.1.0-beta2) - en to fr translation catalogue (23 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Add
fr: Ajouter

en: Roles
fr: Rôles

en: Class
fr: Classe

en: Student
fr: Étudiant

en: activity
fr: activité

en: Revert
fr: Rétablir

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: @type: deleted %title revision %revision.
fr: @type : "%title" - version "%revision" supprimée.

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fr: La version datée du %revision-date du contenu '%title', de type '@type', a été supprimée.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fr: @type : la version %revision de %title a été rétablie.

en: Are you sure you want to revert the revision?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version ?

en: Are you sure you want to delete the revision?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la version ?

en: lesson
fr: Leçon

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
fr: @type %title a été rétabli(e) à la version du %revision-date.

en: This field has been disabled by the plugin to guarantee the functionality that's expected of it.
fr: Ce champ a été désactivé par le plugin pour garantir la fonctionnalité attendue.

en: Join training
fr: Rejoindre la formation

en: Revision of @type %title has been deleted.
fr: La version du @type %title a été supprimée.

en: @type %title has been reverted.
fr: @type %title a été rétabli.
