Drupal LMS (1.1.0-beta3) - en to ja translation catalogue (120 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Next
ja: 次へ

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Back
ja: 戻る

en: Label
ja: ラベル

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Add
ja: 追加

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Created
ja: 作成

en: Answer
ja: 回答

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: 1 minute | @count minutes
ja[0]: 1分
ja[1]: @count 分

en: 1 hour | @count hours
ja[0]: 1時間
ja[1]: @count時間

en: 1 day | @count days
ja[0]: 1日
ja[1]: @count日

en: Selected
ja: 選択済み

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Score
ja: 得点

en: Published
ja: 掲載

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Warning
ja: 警告

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Details
ja: 詳細

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: Start
ja: 開始

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Class
ja: クラス

en: false
ja: 偽

en: true
ja: 真

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Full text
ja: すべてのテキスト

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Revert
ja: 戻す

en: Current status
ja: 現在のステータス

en: Results
ja: 結果

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Changed
ja: 変更済

en: Failed
ja: 失敗

en: Finished
ja: 完了

en: Mandatory
ja: 必須

en: Selection
ja: セレクション

en: Apply
ja: 適用

en: 1 second | @count seconds
ja[0]: 1 秒
ja[1]: @count 秒

en: Classes
ja: クラス

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Passed
ja: パスされた

en: @type: deleted %title revision %revision.
ja: @type: %titleのリビジョン%revisionが削除されました。

en: Offset
ja: オフセット

en: Started
ja: 開始済

en: Target
ja: ターゲット

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Select references
ja: 参照を選択

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Bundle
ja: バンドル

en: In progress
ja: 処理中

en: Created by
ja: 作成者

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Correct
ja: 正解

en: Backwards navigation
ja: 後方ナビゲーション

en: Maximum Score
ja: 最高得点

en: Maximum score
ja: 最大得点

en: @interval ago
ja: @interval 前

en: Invalid
ja: 不正

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: - All -
ja: - 全て -

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ja: @type %title の %revision-date 時点のリビジョンが削除されました。

en: @type: reverted %title revision %revision.
ja: @type: %titleがリビジョン%revisionに戻されました。

en: Random order
ja: ランダムな順序

en: Evaluated
ja: 評価済

en: No randomization
ja: ランダム化しない

en: Are you sure you want to revert the revision?
ja: 本当に変更を復元してよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision?
ja: 本当に変更を取り消してよろしいですか？

en: Get Started
ja: 使い始めましょう

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Asc
ja: 昇順

en: No results text
ja: 結果なしのテキスト

en: Master
ja: マスター

en: Image Style
ja: イメージスタイル

en: Text area (multiple rows) display format settings
ja: テキストエリア (複数行) のディスプレイフォーマット設定

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
ja: @type の %title を、%revision-date からのリビジョンに戻しました。

en: Output the URL as text
ja: URLを文字列として出力

en: Create @entity_type
ja: @entity_type を作成

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
ja: 自動補完による候補の最大数。
