Drupal LMS (1.1.10) - en to tr translation catalogue (117 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Next
tr: Sonraki

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Back
tr: Geri

en: Label
tr: Etiket

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Default
tr: Varsayılan

en: Update
tr: Güncelle

en: Add
tr: Ekle

en: User
tr: Kullanıcı

en: Continue
tr: Devam et

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Answer
tr: Cevap

en: All
tr: Tümü

en: Page
tr: Sayfa

en: 1 minute | @count minutes
tr[0]: 1 dakika
tr[1]: @count dakika

en: 1 hour | @count hours
tr[0]: 1 saat
tr[1]: @count saat

en: 1 day | @count days
tr[0]: 1 gün
tr[1]: @count gün

en: Selected
tr: Seçili

en: Roles
tr: Roller

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Comment
tr: Yorum

en: Score
tr: Puan

en: Published
tr: Yayında

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Warning
tr: Uyarı

en: Authored by
tr: Yazan

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Desc
tr: Azalan

en: Owner
tr: Sahibi

en: Start
tr: Başlangıç

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Class
tr: Sınıf

en: false
tr: yanlış

en: true
tr: doğru

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Full text
tr: Tam metin

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Revert
tr: Geri al

en: Current status
tr: Mevcut durum

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Changed
tr: Değişti

en: Failed
tr: Hata oluştu

en: Finished
tr: Tamamlandı

en: Mandatory
tr: Zorunlu

en: Apply
tr: Uygula

en: 1 second | @count seconds
tr[0]: 1 saniye
tr[1]: @count saniye

en: Classes
tr: Sınıflar

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihindeki sürümüne geri dönmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihli sürümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Passed
tr: Geçti

en: @type: deleted %title revision %revision.
tr: @type: %title içeriğinin %revision sürümü silindi.

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Selection type
tr: Seçim Türü

en: Started
tr: Başladı

en: Target
tr: Hedef

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: In progress
tr: Devam eden

en: Created by
tr: Oluşturan

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Courses
tr: Kurslar

en: Course
tr: Kurs

en: Backwards navigation
tr: Geriye dönme

en: Maximum Score
tr: En yüksek Sonuç

en: @interval ago
tr: @interval önce

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Copy of the revision from %date.
tr: %date tarihindeki sürümün kopyası.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
tr: @type türündeki %revision-date tarihli %title sürümü silindi.

en: @type: reverted %title revision %revision.
tr: @type: %title içeriğinin %revision sürümü geri alındı.

en: Not started
tr: Başlamadı

en: Evaluated
tr: Değerlendirildi/mi

en: No randomization
tr: Karıştırma yok

en: Are you sure you want to revert the revision?
tr: Gözden geçirmeyi geri almak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the revision?
tr: Gözden geçirmeyi silmek istediğinize emin misiniz?

en: Get Started
tr: Başlayın

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Asc
tr: Artan

en: No results text
tr: Sonuç metni yok

en: Master
tr: Ana (master)

en: Text area (multiple rows) display format settings
tr: Metin alanı (birden çok satır) görüntüleme biçimi ayarları

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
tr: @type %title, %revision-date tarihindeki düzeltmeye geri çevrildi.

en: Output the URL as text
tr: URL'yi metin olarak göster

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
tr: Maksimum otomatik tamamlama önerisi sayısı.

en: @interval hence
tr: @interval sonra
