Drupal LMS (1.1.11) - en to uk translation catalogue (118 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Next
uk: Наступний

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Edit
uk: Редагувати

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: Back
uk: Назад

en: Label
uk: Мітка

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: Add
uk: Додати

en: User
uk: Користувач

en: Continue
uk: Продовжити

en: Created
uk: Створено

en: Answer
uk: Відповідь

en: 1 minute | @count minutes
uk[0]: @count хвилина
uk[1]: @count хвилини
uk[2]: @count хвилин

en: 1 hour | @count hours
uk[0]: @count година
uk[1]: @count години
uk[2]: @count годин

en: 1 day | @count days
uk[0]: @count день
uk[1]: @count дні
uk[2]: @count днів

en: Selected
uk: Вибране

en: Revision ID
uk: ID редакції

en: Comment
uk: Коментар

en: Score
uk: Вага

en: Revisions
uk: Редакції

en: Warning
uk: Попередження

en: N/A
uk: Н/Д

en: Authored by
uk: Автор

en: Details
uk: Подробиці

en: Owner
uk: Власник

en: Start
uk: Початок

en: Link text
uk: Текст посилання

en: Class
uk: Клас

en: false
uk: хибність

en: true
uk: істина

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Authored on
uk: Створено

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Full text
uk: Повний текст

en: Parameters
uk: Параметри

en: Activity
uk: Активність

en: Revert
uk: Відновити

en: Current status
uk: Поточний стан

en: Results
uk: Результати

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Changed
uk: Змінено

en: Failed
uk: Невдало

en: Finished
uk: Завершено

en: Mandatory
uk: Обов'язкове

en: 1 second | @count seconds
uk[0]: @count секунда
uk[1]: @count секунди
uk[2]: @count секунд

en: Classes
uk: Класи

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до редакції за %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редакцію від %revision-date?

en: Passed
uk: Успіх

en: @type: deleted %title revision %revision.
uk: @type: %title видалено редакцію %revision.

en: Selection type
uk: Тип вибору

en: Access denied.
uk: Немає доступу.

en: Started
uk: Запущено

en: Target
uk: Ціль

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: Activities
uk: Діяльності

en: Credits
uk: Подяки

en: Warning message
uk: Попереджувальне повідомлення

en: Autocomplete matching
uk: Збіг автодоповнення

en: Bundle
uk: Пакет

en: In progress
uk: Виконується

en: Is one of
uk: Один з

en: Course
uk: Курс

en: Lesson
uk: Урок

en: Correct
uk: Виправити

en: Backwards navigation
uk: Зворотна навігація

en: Invalid
uk: Некоректно

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Machine-readable name
uk: Машино-читабельна назва

en: Copy of the revision from %date.
uk: Копія редакції від %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
uk: Редакцію @type %title від %revision-date видалено.

en: @type: reverted %title revision %revision.
uk: @type: %title повернено до редакції %revision.

en: Not started
uk: Не розпочато

en: Random order
uk: Випадковий порядок

en: finished
uk: закінчено

en: Are you sure you want to revert the revision?
uk: Ви дійсно бажаєте відновити редакцію?

en: Are you sure you want to delete the revision?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити редакцію?

en: Get Started
uk: Почнімо

en: Missing plugin
uk: Відсутній плаґін

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Lessons
uk: Заняття

en: No results text
uk: Текст за відсутності результатів

en: Image Style
uk: Стиль зображення

en: Restart
uk: Перезапуск

en: Take course
uk: Пройти курс

en: Course status
uk: Стан курсу

en: Lesson type
uk: Тип уроку

en: Your answer
uk: Ваша відповідь

en: Text area (multiple rows) display format settings
uk: Налаштування формату відображення текстової області (декілька рядків)

en: Score:
uk: Рахунок:

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
uk: @type %title було повернуто до редакції від %revision-date.

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: Output the URL as text
uk: Виведення URL у вигляді тексту

en: Create @entity_type
uk: Створити тип сутності @entity_type

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
uk: Максимальна кількість пропозицій автодоповнення.

en: Revision of @type %title has been deleted.
uk: @type %title: редакцію було видалено.

en: @type %title has been reverted.
uk: @type %title: виконано відновлення.
