Drupal LMS (1.1.12) - en to nl translation catalogue (128 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Next
nl: Volgende

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Edit
nl: Bewerken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: - None -
nl: - Geen -

en: Weight
nl: Gewicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Back
nl: Terug

en: True
nl: Waar

en: False
nl: Niet waar

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Add
nl: Toevoegen

en: User
nl: Gebruiker

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Answer
nl: Antwoord

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: 1 minute | @count minutes
nl[0]: 1 minuut
nl[1]: @count minuten

en: 1 hour | @count hours
nl[0]: 1 uur
nl[1]: @count uur

en: 1 day | @count days
nl[0]: 1 dag
nl[1]: @count dagen

en: Selected
nl: Geselecteerd

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Comment
nl: Reactie

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Revisions
nl: Revisies

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: N/A
nl: n.v.t.

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Desc
nl: Aflopend

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Start
nl: Begin

en: Link text
nl: Linktekst

en: Class
nl: Klasse

en: false
nl: onwaar

en: true
nl: waar

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Size of textfield
nl: Lengte van het tekstveld

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Full text
nl: Volledige tekst

en: Activity
nl: Activiteit

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Current status
nl: Huidige status

en: Results
nl: Resultaten

en: Plugin
nl: Plug-in

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Failed
nl: Mislukt

en: Finished
nl: Voltooid

en: Mandatory
nl: Verplicht

en: Selection
nl: Selectie

en: Apply
nl: Toepassen

en: 1 second | @count seconds
nl[0]: 1 seconde
nl[1]: @count seconden

en: Classes
nl: Klassen

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: Passed
nl: Geslaagd

en: @type: deleted %title revision %revision.
nl: @type: revisie %revision van %title verwijderd.

en: Selection type
nl: Selectietype

en: Started
nl: Gestart

en: Target
nl: Doel

en: Error message
nl: Foutmelding

en: Activities
nl: Activiteiten

en: Credits
nl: Medewerkerslijst

en: Select references
nl: Selecteer referenties

en: Warning message
nl: Waarschuwingsbericht

en: Autocomplete matching
nl: Automatisch aanvullende overeenkomst

en: Bundle
nl: Bundel

en: Students
nl: Studenten

en: In progress
nl: Bezig

en: Created by
nl: Aangemaakt door

en: Is one of
nl: Is een van

en: Courses
nl: Cursussen

en: Course
nl: Cursus

en: Lesson
nl: Les

en: Backwards navigation
nl: Achterwaartse navigatie

en: Invalid
nl: Ongeldig

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: - All -
nl: - Alle -

en: Machine-readable name
nl: Systeemnaam

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
nl: Revisie van %revision-date van @type %title is verwijderd.

en: @type: reverted %title revision %revision.
nl: @type: %title teruggezet naar revisie %revision.

en: Last activity
nl: Laatste activiteit

en: Random order
nl: Willekeurige volgorde

en: Activity ID
nl: Activiteit-ID

en: Evaluated
nl: Beoordeeld

en: No randomization
nl: Niet willekeurig

en: Are you sure you want to revert the revision?
nl: Weet u zeker dat u de versie wilt terugdraaien?

en: Are you sure you want to delete the revision?
nl: Weet u zeker dat u de revisie wil verwijderen?

en: Get Started
nl: Begin hier

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Group permission
nl: Groepstoegangsrechten

en: Asc
nl: Oplopend

en: No results text
nl: Tekst als er geen resultaten zijn

en: Image Style
nl: Afbeeldingsstijl

en: No answer
nl: Geen antwoord

en: Lesson type
nl: Lestype

en: Your answer
nl: Uw antwoord

en: Enroll
nl: Inschrijven

en: LMS settings
nl: LMS instellingen

en: Create @label
nl: @label aanmaken

en: Text area (multiple rows) display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor tekstveld (meerdere rijen)

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
nl: @type %title is teruggedraaid naar de versie van %revision-date.

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: Output the URL as text
nl: URL als tekst tonen

en: Join training
nl: Doe mee met de training

en: Create @entity_type
nl: @entity_type aanmaken

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
nl: Maximaal aantal suggesties bij automatisch aanvullen.

en: Revision of @type %title has been deleted.
nl: Revisie van @type %title is verwijderd.

en: @type %title has been reverted.
nl: @type %title is teruggezet.
