Drupal LMS (1.1.14) - en to pt translation catalogue (133 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Next
pt: Próximo

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: General settings
pt: Configurações gerais

en: Back
pt: Voltar

en: Label
pt: Rótulo

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Add
pt: Adicionar

en: User
pt: Usuário

en: Continue
pt: Continuar

en: Created
pt: Criado

en: Answer
pt: Resposta

en: 1 minute | @count minutes
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: @count minutos

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Selected
pt: Selecionado

en: Roles
pt: Papéis

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Comment
pt: Comentário

en: Score
pt: Pontuação

en: Revisions
pt: Revisões

en: Warning
pt: Aviso

en: N/A
pt: N/D

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Details
pt: Detalhes

en: Owner
pt: Proprietário

en: Start
pt: Iniciar

en: Link text
pt: Texto do link

en: Class
pt: Classe

en: false
pt: falso

en: true
pt: verdadeiro

en: Student
pt: Estudante

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Full text
pt: Texto completo

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: activity
pt: atividade

en: Activity
pt: Atividade

en: Revert
pt: Reverter

en: Current status
pt: Situação atual

en: Results
pt: Resultados

en: Changed
pt: Alterado

en: Failed
pt: Reprovado(a)

en: Finished
pt: Concluído

en: Mandatory
pt: Obrigatório

en: 1 second | @count seconds
pt[0]: 1 segundo
pt[1]: @count segundos

en: Classes
pt: Turmas

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão de %revision-date?

en: Passed
pt: Aprovado(a)

en: @type: deleted %title revision %revision.
pt: @type: apagada a revisão %revision de %title.

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: Started
pt: Iniciada

en: Target
pt: Alvo

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Activities
pt: Atividades

en: Select references
pt: Selecionar referências

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Bundle
pt: Pacote

en: In progress
pt: Em progresso

en: Is one of
pt: É um de

en: Course
pt: Curso

en: Lesson
pt: Lição

en: Correct
pt: Correta

en: Backwards navigation
pt: Navegação para trás

en: Maximum Score
pt: Pontuação máxima

en: Invalid
pt: Inválido

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
pt: A revisão de %revision-date do(a) @type %title foi apagada.

en: @type: reverted %title revision %revision.
pt: @type: %title revertido para a revisão %revision.

en: Login / Register
pt: Login / Registro

en: Random order
pt: Ordem aleatória

en: Description Field
pt: Campo de Descrição

en: Activity ID
pt: ID da atividade

en: Evaluated
pt: Avaliada

en: No randomization
pt: Sem randomização

en: Are you sure you want to revert the revision?
pt: Você tem certeza que deseja reverter a revisão?

en: Are you sure you want to delete the revision?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão?

en: Get Started
pt: Comece agora

en: Missing plugin
pt: Plugin faltando

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Group permission
pt: Permissão de grupo

en: No results text
pt: Sem resultados de texto

en: Correct?
pt: Correto?

en: Restart
pt: Reiniciar

en: Activity type
pt: Tipo de atividade

en: Lesson type
pt: Tipo de lição

en: Your answer
pt: Sua resposta

en: activities
pt: atividades

en: Activity types
pt: Tipos de atividade

en: Add activity
pt: Adicionar atividade

en: Text area (multiple rows) display format settings
pt: Configurações de formato de exibição de área de texto (múltiplas linhas)

en: Score:
pt: Pontuação:

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
pt: @type %title foi revertido para a revisão de %revision-date.

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: Select this item
pt: Selecione este item

en: The user ID of author of the Activity entity.
pt: O ID do usuário do autor da Atividade.

en: Output the URL as text
pt: Saída da URL como texto

en: Allow users to go back and revisit activities already answered.
pt: Permita que os usuários voltem e refaçam as atividades.

en: Randomize activities
pt: Randomizar atividades

en: Number of random activities
pt: Número de atividades aleatórias

en: Random activities
pt: Atividades aleatórias

en: Create @entity_type
pt: Criar @entity_type

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
pt: Número máximo de sugestões do autocompletar.

en: Add course
pt: Adicionar curso

en: Free navigation
pt: Navegação livre

en: Revision of @type %title has been deleted.
pt: A revisão %title de @type foi apagada.

en: @type %title has been reverted.
pt: A revisão %title @type foi revertida.
