Drupal LMS (1.1.15) - en to id translation catalogue (79 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Back
id: Kembali

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Add
id: Tambah

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Created
id: Dibuat

en: Answer
id: Jawab

en: 1 minute | @count minutes
id[0]: 1 menit
id[1]: @count menit

en: 1 hour | @count hours
id[0]: 1 jam
id[1]: @count jam

en: 1 day | @count days
id[0]: 1 hari
id[1]: @count hari

en: Selected
id: Terpilih

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Comment
id: Komentar

en: Score
id: Skor

en: Revisions
id: Revisi

en: Warning
id: Peringatan

en: N/A
id: T/T

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Details
id: Rincian

en: Owner
id: Pemilik

en: Start
id: Mulai

en: Link text
id: Teks tautan

en: Class
id: Kelas

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Full text
id: Teks lengkap

en: Activity
id: Aktifitas

en: Revert
id: Kembali

en: Results
id: Hasil

en: Changed
id: Berubah

en: Failed
id: Gagal

en: Finished
id: Selesai

en: 1 second | @count seconds
id[0]: 1 detik
id[1]: @count detik

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
id: @type: menghapus %title revisi %revision.

en: Selection type
id: Jenis pilihan

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Bundle
id: Bundel

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: Backwards navigation
id: Navigasi kembali

en: Invalid
id: Tidak valid

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
id: Revisi %revision-date untuk @type %title sudah dihapus.

en: @type: reverted %title revision %revision.
id: @type: mengembalikan %title ke revisi %revision.

en: Are you sure you want to revert the revision?
id: Apakah Anda yakin ingin mengembalikan revisi?

en: Are you sure you want to delete the revision?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus revisi?

en: Get Started
id: Memulai

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: No results text
id: Teks tidak ada hasil

en: Text area (multiple rows) display format settings
id: Pengaturan format tampilan area teks (beberapa baris)

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
id: @type %title telah dikembalikan ke revisi dari %revision-date.

en: Output the URL as text
id: Keluarkan URL sebagai teks
