Drupal LMS (1.1.3) - en to hi translation catalogue (72 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Next
hi: अगला

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Edit
hi: संपादित करें

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Back
hi: वापस

en: Label
hi: लेबल

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Add
hi: जोड़ें

en: ID
hi: आईडी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Created
hi: निर्मित

en: 1 minute | @count minutes
hi[0]: 1 मिनट
hi[1]: @count मिनट

en: 1 hour | @count hours
hi[0]: @count घंटे

en: 1 day | @count days
hi[0]: एक दिन
hi[1]: @count दिन

en: Selected
hi: चुना गया

en: Roles
hi: भूमिका

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Score
hi: स्कोर

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Warning
hi: चेतावनी

en: N/A
hi: एन / ए

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Start
hi: शुरू

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Full text
hi: पूर्ण पाठ

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Results
hi: परिणाम

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Failed
hi: असफल हुआ

en: Finished
hi: संपूर्ण

en: 1 second | @count seconds
hi[0]: १ सेकंड
hi[1]: @count सेकंड

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Passed
hi: पारित कर दिया

en: @type: deleted %title revision %revision.
hi: @type: मिटाया %title revision %revision.

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Bundle
hi: पोटली

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Invalid
hi: गलत

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
hi: स्वयं पूर्ण करने के सुझाव की अधिकतम संख्या।
