Drupal LMS (1.1.5) - en to ru translation catalogue (134 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Next
ru: Вперёд

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Actions
ru: Действия

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Edit
ru: Редактировать

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Weight
ru: Вес

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Back
ru: Назад

en: Label
ru: Метка

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Default
ru: По умолчанию

en: Update
ru: Обновить

en: Add
ru: Добавить

en: User
ru: Пользователь

en: Continue
ru: Продолжить

en: Created
ru: Создано

en: Answer
ru: Ответ

en: 1 minute | @count minutes
ru[0]: @count минута
ru[1]: @count минуты
ru[2]: @count минут

en: 1 hour | @count hours
ru[0]: @count час
ru[1]: @count часа
ru[2]: @count часов

en: 1 day | @count days
ru[0]: @count день
ru[1]: @count дня
ru[2]: @count дней

en: Selected
ru: Выбрано

en: Roles
ru: Роли

en: Revision ID
ru: ID редакции

en: Comment
ru: Комментарий

en: Score
ru: Результат

en: Revisions
ru: Редакции

en: Warning
ru: Предупреждение

en: N/A
ru: Н/Д

en: Authored by
ru: Автор

en: Details
ru: Подробности

en: Owner
ru: Владелец

en: Start
ru: Начало

en: Link text
ru: Текст ссылки

en: Class
ru: Класс

en: false
ru: ложно

en: true
ru: истинно

en: Student
ru: Ученик

en: Size of textfield
ru: Размер текстового поля

en: Authored on
ru: Создан в

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Full text
ru: Полный текст

en: Parameters
ru: Параметры

en: activity
ru: занятие

en: Activity
ru: Активность

en: Revert
ru: Вернуть

en: Current status
ru: Текущее состояние

en: Results
ru: Результаты

en: Plugin
ru: Плагин

en: Changed
ru: Изменение

en: Failed
ru: Не удалось

en: Finished
ru: Завершено

en: Mandatory
ru: Обязательно

en: 1 second | @count seconds
ru[0]: @count секунда
ru[1]: @count секунды
ru[2]: @count секунд

en: Classes
ru: Классы

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Passed
ru: Пройден

en: @type: deleted %title revision %revision.
ru: @type: удалена редакция %revision материала %title.

en: Selection type
ru: Способ выбора

en: Started
ru: Начало

en: Target
ru: Цель

en: Error message
ru: Сообщение об ошибке

en: Activities
ru: Мероприятия

en: Warning message
ru: Предупреждение

en: Autocomplete matching
ru: Совпадение автодополнения

en: Bundle
ru: Набор

en: In progress
ru: Процесс идет

en: Is one of
ru: Один из

en: Course
ru: Курс

en: Lesson
ru: Урок

en: Correct
ru: Правильный

en: Backwards navigation
ru: Обратная навигация

en: Maximum Score
ru: Максимальный балл

en: Maximum score
ru: Максимальное количество баллов

en: Invalid
ru: Недействительный

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: Machine-readable name
ru: Машинное имя

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ru: Редакция материала %title типа @type от %revision-date была удалена.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ru: @type: материал %title возвращен к редакции %revision.

en: Not started
ru: Не начато

en: Random order
ru: Случайный порядок

en: Description Field
ru: Поле описания

en: Activity ID
ru: Название занятия

en: Evaluated
ru: Оцененный

en: No randomization
ru: Не перемешивать

en: Are you sure you want to revert the revision?
ru: Вы уверены, что хотите вернуться к ревизии?

en: Are you sure you want to delete the revision?
ru: Удалить редакцию?

en: Get Started
ru: Начало работы

en: Missing plugin
ru: Плагин отсутствует

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Lessons
ru: Уроки

en: Group permission
ru: Права доступа группы

en: No results text
ru: Текст при отсутствии результатов

en: Image Style
ru: Стиль изображения

en: Restart
ru: Перезапустить

en: Activity type
ru: Тип упражнения

en: Take course
ru: Пройти курс

en: Course status
ru: Статус курса

en: Lesson type
ru: Тип урока

en: Delete entities
ru: Удалить сущности

en: Your answer
ru: Ваш ответ

en: Enroll
ru: Участвовать

en: Activity types
ru: Типы упражнений

en: Add activity
ru: Создать занятие

en: Text area (multiple rows) display format settings
ru: Текстовая область (несколько строк) настройки формата отображения

en: Score:
ru: Баллы:

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
ru: Тип @type под названием %title возвращён к редакции от %revision-date.

en: Output the URL as text
ru: Вывести URL как текст

en: Randomize activities
ru: Перемешивать упражнения

en: Random activities
ru: Случайные упражнения

en: Join training
ru: Начать обучение

en: Create @entity_type
ru: Создать @entity_type

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
ru: Максимальное количество предложений автозаполнения.

en: Media View Mode
ru: Режим просмотра медиа

en: Configuration array for the plugin
ru: Массив конфигурации для плагина

en: Revision of @type %title has been deleted.
ru: Удалена ревизия @type %title.

en: @type %title has been reverted.
ru: Возвращена предыдущая ревизия @type %title.
