LocalGov Core (2.15.0) - en to pt translation catalogue (85 entries)

en: Status
pt: Estado

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Language
pt: Idioma

en: Action
pt: Ação

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Use count
pt: Nº de Utilizações

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: True
pt: Verdadeiro

en: Default
pt: Por defeito

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Updated
pt: Atualizado

en: Files
pt: Ficheiros

en: All
pt: Todos

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Fields
pt: Campos

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Square
pt: Quadrado

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Entity
pt: Entidade

en: Document
pt: Documento

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Used in
pt: Utilizado em

en: Used
pt: Usado

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Featured
pt: Destacado

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: No files available.
pt: Sem ficheiros disponíveis.

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Upload date
pt: Data de carregamento

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Published status
pt: Estado da publicação

en: @argument title
pt: título @argument

en: @argument input
pt: entrada @argument

en: No media available.
pt: Sem media disponível.

en: Video URL
pt: Caminho do vídeo

en: Changed date
pt: Data alterada

en: Use replacement tokens from the first row
pt: Utilize Tokens de substituição da primeira linha.

en: External link
pt: Ligação externa

en: 1 place | @count places
pt[0]: 1 lugar
pt[1]: @count lugares

en: Registering module
pt: A registar o módulo

en: File usage
pt: Uso de ficheiro

en: Should replacement tokens be used from the first row
pt: Devem ser usados tokens de substituição da primeira linha

en: The following tokens are available. You may use Twig syntax in this field.
pt: Os seguintes tokens estão disponíveis. Você pode utilizar a sintaxe Twig neste campo.

en: Find and manage files.
pt: Encontrar e gerir ficheiros.

en: Files overview
pt: Resumo de ficheiros

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
pt: Informação de utilização de ficheiro para {{ arguments.fid }}

en: Media name
pt: Nome do Media

en: Find and manage media.
pt: Encontrar e gerir media.

en: Use local images for reusable media.
pt: Use imagens locais para media reutilizável.

en: Large 21:9 (1440x620)
pt: Grande 21:9 (1440x620)

en: Large 21:9 2x (2880x1240)
pt: Grande 21 :9 2x (2880x1240)

en: Large 3:2 2x (1536x1024)
pt: Grande 3 :2 2x (1536x1024)

en: Large 3:2 (768x512)
pt: Grande 3 :2 (768 x 512)

en: Medium 21:9 (1024x440)
pt: Médio 21:9 (1024x440)

en: Medium 3:2 2x (1200x800)
pt: Média 3:2 2x (1200x800)

en: Medium 3:2 (600x400)
pt: Média 3:2 (600x400)

en: Medium 8:7 (266x236)
pt: Médio 8:7 (266x236)

en: Scale crop 7:3 large
pt: Dimensionamento e corte de 7:3 (grande)

en: Small 21:9 (768x330)
pt: Pequena 21:9 (768x330)

en: Square Large
pt: Quadrado grande

en: Square Medium
pt: Quadrado médio

en: Square Small
pt: Quadrado pequeno

en: 3:2 Image
pt: 3:2 Imagem

en: Hero or Banner
pt: Imagem destaque ou banner

en: User manager
pt: Gestor de utilizador

en: Remote video
pt: Vídeo remoto

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pt: Um vídeo hospedado remotamente do YouTube ou Vimeo.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pt: Um ficheiro ou documento carregado, como um PDF.

en: Medium 8:7
pt: Médio 8 :7

en: Responsive 3x2
pt: Responsivo 3x2
